

Pieni irakilaistyttö vastustamassa lapsiaviolittoja Bagdadissa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisilta jyrkkä tuomio Irakin aikeille tuhota naisten ja tyttöjen ihmisoikeudet
Irakin shiiaenemmistöinen parlamentti on muuttamassa maan lainsäädäntöä siten, että miesten on mahdollista mennä naimisiin jopa 9-vuotiaiden tyttöjen kanssa. Lainmuutos rajoittaisi myös naisten oikeutta erota, saada itselleen lasten huoltajuus ja perimisoikeuteenin kajottaisiin.
Irakissa avioliiton alaikäraja on roistaiseksi 18 vuotta. Alaikäisten avioliitot ovat maassa YK:n mukaan kuitenkin yleisiä.
Lainmuutos olisi katastrofi naisten oikeuksille Irakissa ja valtava askel taaksepäin kohti takapajuista menneisyyttä.
– Lapsiavioliittojen laillistaminen ryöstäisi lukemattomilta tytöiltä heidän tulevaisuutensa ja hyvinvointinsa. Tytöt kuuluvat kouluun ja leikkikentälle, eivät kantamaan hääpukua, sanoo irakilainen tutkija Sarah Sanbar Human Rights Watchin kannanotossa.
Perussuomalaiset naisten ja lasten oikeuksien puolesta
Valtiovarainministeri Riikka Purra huomioi uutisen lapsiavioliitoista viestipalvelu X:ssä ja jakaa ohessa vahvan puheenvuoron islamisaatiosta, islamilaisesta naiskäsityksestä sekä naisten oikeuksien puolustamisesta.
Kansanedustaja Ari Koponen viestittää puolestaan, että “tyttöjen oikeuksien kannalta jälleen kuvottavia uutisia. Samaan aikaan meillä on ihmisiä, jotka sanovat, ettei ole parempia ja huonompia kulttuureita. Pidän parempana kulttuurina sitä, että pikkulapsia ei alisteta avioliittoon.”
Oikeusministeri Leena Meri on sitä mieltä, että Irakin parlamentin suunnitelma on “aivan pimeää touhua – ja esimerkki varsin takapajuisesta islamilaisesta yhteiskunnasta, jossa suunnitellaan laillistaa avioliitto 9 vuotiaan lapsen kanssa.
– Kaikki kulttuurit eivät ole yhtä hyviä, toteaa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä.
Riikka Purran vahva puheenvuoro #islamisaatio'sta, islamilaisesta naiskäsityksestä, naisten oikeuksien puolustamisesta. @ir_rkppic.twitter.com/4CKBvkpn5B
— Perussuomalaiset (@persut) November 11, 2024
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naiskäsitys Sarah Sanbar perimiesoikeus lasten huoltajuus oikeus avioeroon avioliiton ikäraja vanhoilliset shiiamuslimit Irakin parlamentti lapsiavioliitot lasten oikeudet Ari Koponen naisten oikeudet Islamisaatio Riikka Purra Leena Meri Jani Mäkelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Irakilaistaustainen feministi sanoo suoraan: Naista alistava kaapuasu on musta säkki

“Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina

Sukulaisten väliset pakkoavioliitot syyniin Ruotsissa

Kunniamurha on totaalisen kontrollin väline – partiarkaalisessa yhteisössä naista pidetään miehen omaisuutena
Viikon suosituimmat

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Vilhelm Junnila: Tätä Ukrainan ja Yhdysvaltojen mineraalisopimus tarkoittaa
Geopolitiikkaan syvällisesti perehtynyt kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) analysoi Yhdysvaltain ja Ukrainan välisestä mineraalisopimusta.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta

Huippunyrkkeilijä Robert Helenius perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi: ”Arjessa pitää saada kokea turvallisuutta”
Perussuomalaiset ovat juuri saaneet kuntavaalien ehdokaslistalle todellisen raskaan sarjan vahvistuksen. Ammattinyrkkeilijänä tunnetuksi tullut Robert Helenius lähtee perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi Sipoossa. Helenius sanoo haluavansa olla mukana vaikuttamassa siihen, että sipoolaisten arkielämä sujuu mutkattomasti, ja että kunnalliset palvelut pelaavat kuten pitääkin.

Jenna Simula: Asepalveluksen suorittaneet toiminnallisen ammunnan pariin
Toiminnalliset ammuntalajit, kuten sovellettu reserviläis- ja practical-ammunta ovat nostaneet valtavasti suosiotaan suomalaisten keskuudessa viime vuosina.