

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisille näytettiin ovea Helsingin budjettineuvotteluista: Helsinki-lisän palauttaminen oli liikaa vaadittu
Perussuomalaiset osallistuivat sunnuntai-iltaan asti Helsingin kaupungin budjettineuvotteluihin. Neuvotteluille tuli kuitenkin loppu sunnuntai-iltana, kun muut puolueet eivät olleet valmiita keskustelemaan pienten lasten kotihoidontuen ns. Helsinki-lisän palauttamisesta.
– Olisimme halunneet helpottaa varhaiskasvatuksen kriisiä palauttamalla Helsinki-lisän, mutta valitettavasti se ei käynyt muille puolueille ja meille näytettiin ovea, kummastelee perussuomalaisten valtuustoryhmän varapuheenjohtaja ja budjettineuvottelijana toiminut Nuutti Hyttinen.
– Perussuomalaisten lähtökohtana neuvotteluihin oli veronkorotusten vastustaminen, velkaantumisen hillitseminen ja keskittyminen kaupungin ydintoimintoihin. Emme hyväksy toimenpiteitä, joilla tavallista työssäkäyvää tai eläkkeellä olevaa helsinkiläistä veronmaksajaa kuritetaan, jotta vihervasemmiston suosimia erityisryhmiä voitaisiin rahoittaa, perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu ja budjettineuvottelijana toiminut Mika Raatikainen lataa.
Rahaa ei saa tuhlata vieraskieliseen opetukseen
Perussuomalaisten tavoitteena oli myös turvata mieluummin kaikkien lasten koulukirjat kuin vieraskielisten lasten omankielinen opetus, joka ei ole lakisääteinen palvelu.
– Koulutuksessa halusimme panostaa pienempiin ryhmäkokoihin ja siihen, että kaikille oppilaille on tarjolla kunnolliset oppimateriaalit. Sen sijaan emme hyväksy rahan tuhlaamista vieraskieliseen opetukseen, Hyttinen korostaa.
Turhat rönsyt karsittava
Kriisiaikana perussuomalaisten mukaan on panostettava sote-palveluihin ja karsittava turhat rönsyt.
– Vaadimme mm. Pelastuskoulun rahoituksen turvaamista sekä palkkaohjelmaa, jolla palomiesten palkat saadaan muun pääkaupunkiseudun tasolle. Sosiaali- ja terveyspuolella vastustamme vanhusten ja vammaisten palveluihin kohdistuvia säästöjä.
– Kriisiajan huoltovarmuuden takaamiseksi vaadimme myös Hanasaaren ja Salmisaaren voimaloiden alasajon keskeyttämistä. Jotta helsinkiläiset eivät joutuisi kohtaamaan kiertäviä sähkökatkoja, voimaloiden käyttöä on jatkettava niiden teknisen käyttöiän loppuun, Hyttinen ja Raatikainen tiivistävät perussuomalaisten linjan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakisääteiset palvelut vieraskielinen opetus sähkökatkot palomiehet Helsingin pelastuskoulu sote-palvelut Helsingin valtuustoryhmä veronkorotukset Helsinki-lisä Varhaiskasvatus Mika Raatikainen Nuutti Hyttinen kotihoidontuki Huoltovarmuus Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset esittivät kuntalaisäänestystä Malmin lentokentästä – Helsingin valtuusto torppasi esityksen

Perussuomalaiset: Helsingin säilytettävä oma energiantuotanto kriisitilanteessa

Perussuomalaiset: Kantaväestön vähenemisen syyt Helsingissä selvitettävä

Perussuomalaiset: Mitä Helen ja Helsinki aikovat tehdä energian hinnannousun hillitsemiseksi?

Puisto ja Vallin huolestuneita velkaantumiskehityksestä: ”Valtio joutumassa ottamaan mittavasti lisävelkaa pelkkään korkojen maksuun”

Perussuomalaiset: Brysselin komissaarit koettelevat jälleen kansallisvaltion kestävyyttä
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää