

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset:Tuomitsemme jyrkästi Neste Oilin ulkoistamissuunnitelmat
Perussuomalaisten ryhmänjohdon mielestä on käsittämättömän ristiriitaista, että samaan aikaan kun valtio-omisteisen Neste Oilin tuloksen on kerrottu lokakuussa olevan vahva, niin yritys päättää aloittaa ulkoistamissopimuksen valmistelun hoitovarustamotoimintansa osalta. Eli siis Neste Oil ulkoistaa, ja tekee samalla hyvää tulosta.
Neste Shipping aloittaa neuvottelut ulkoistamissopimuksen ehdoista mahdollisten kumppanien kanssa. Hoitovarustamotoiminnan koko henkilökunta siirtyisi uuden kumppanin palvelukseen. Siirto koskisi noin 300 merenkulkijaa ja 20 maaorganisaation työntekijää. Neste Shippingin rahtaustoiminto jatkaisi osana Neste Oilin organisaatiota.
– Ulkoistamiset yleensä tarkoittavat henkilöstön etujen heikentämistä sekä henkilöstön kotimaisuusasteen vähentymistä, koska ainakin pitkällä aikavälillä on houkutus siirtyä käyttämään halpatyövoimaa. Koko Suomen meriosaaminen muun muassa jäänmurron osalta voi vaarantua, kansanedustaja Jari Lindström varoittaa.
Valtionyhtiöiden vastuunkanto työllisyydestä on ollut luvattoman heikkoa. Ulkoistamalla toimintojaan yhtiöt samalla siirtävät suuria määriä henkilöitä valtion valvonnan ja omistajaohjauksen ulkopuolelle, vaikkakin ohjaus ja valvonta ovat olleet puutteellista ja tehotonta.
– Suomalaisia tukijalkoja ei saa tuhota hätiköidyillä ratkaisuilla. Neste Oililla ei ole mitään taloudellista intressiä siirtää ulkoistaa toimintojaan. Päinvastoin, osaava henkilöstö kaikissa toiminnoissa on yrityksen edun mukaista, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner muistuttaa.
Perussuomalaiset vaativat ministeri Pekka Haaviston puuttumista asiaan ajoissa.
– Mielestämme nyt tarvitaan valtion omistajapolitiikan kokonaisvaltaista tarkastelua ja strategiatyön aloittamista, jotta valtion omistuksilla voidaan turvata tulevaisuutta keskeisillä aloilla. Purkamalla omistusta mielivaltaisesti, voidaan samalla tuhota pohja uuden rakentamiselta, perussuomalaiset muistuttavat.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.