Artikkeli kuva

Ympäristöneuvos Magnus Cederlöf esittelee Ilmastovuosikertomuksen ympäristöministeriön julkistustilaisuudessa Helsingissä 27. lokakuuta 2022. / LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö yhdistettävä luonnonvaraministeriöksi

27.11.2022 |10:39

Ympäristöministeriön menot ovat kasvaneet huikeasti tämän vaalikauden aikana. Vuonna 2019 ministeriön talousarvion loppusumma oli vajaat 200 miljoonaa euroa, vuonna 2023 loppusumma täydentävän talousarvioesityksen jälkeen on noin 360 miljoonaa euroa. Perussuomalaiset katsookin, että pöhöttynyt ympäristöministeriö tulee yhdistää maa- ja metsätalousministeriön yhteyteen ja muodostaa niistä uusi luonnonvaraministeriö.

Perussuomalaiset julkaisi perjantaina maaseutupoliittisen ohjelman, jossa esitetään kattavasti erilaisia toimia maaseutuelinkeinojen tukemiseksi. Ohjelma kattaa kuusi aihealuetta: maatalous, metsät ja metsätalous, maaseutuelinkeinot, metsästys, huoltovarmuus ja maaseudun kehittäminen.

Ruotsi lakkauttaa ympäristöministeriönsä

Ohjelma ei kuitenkaan jää vain periaateohjelman tasolle, vaan se sisältää sata konkreettista toimenpidettä maaseudun puolesta.

Yhtenä toimenpiteenä perussuomalaiset esittää, että ympäristöministeriö sekä maa- ja metsätalousministeriö on yhdistettävä yhdeksi ministeriöksi, jolloin voitaisiin saavuttaa säästöjä ja synergiaetuja.

Myös Ruotsin uusi hallitus teki äskettäin päätöksen lakkauttaa ympäristöministeriö, joka yhdistyi osaksi elinkeinoministeriötä. Jatkossa ministeriöt toimivat Ruotsissa yhteisellä nimikkeellä ilmasto- ja elinkeinoministeriö.

Yhdistäminen toisi säästöä ja tehokkuutta

Suomalainen uusi malli voisi perussuomalaisten mukaan olla luonnonvaraministeriö. Perussuomalaisten kansanedustaja Toimi Kankaanniemi on katsonut, että ympäristöministeriö on pöhöttynyt ja sen menot kasvaneet järkyttävällä tasolla, joten Ruotsin malli soveltuisi hyvin myös Suomeen.

Kankaanniemi esittää, että Suomessa maa- ja metsätalousministeriö ja ympäristöministeriö tulee yhdistää uudeksi luonnonvaraministeriöksi.

– Asuntoasiat voidaan siirtää ympäristöministeriöstä esimerkiksi sisäministeriön osastoksi. Näin saadaan merkittävää säästöä ja tehokkuutta kenenkään kärsimättä.

Ympäristöministeriön menot ovat kasvaneet huikeasti tämän vaalikauden aikana. Vuonna 2019 ministeriön talousarvion loppusumma oli vajaat 200 miljoonaa euroa; vuonna 2023 loppusumma täydentävän talousarvioesityksen jälkeen on noin 360 miljoonaa euroa. Menojen kasvua selittävät erilaiset vihreän siirtymän hankkeet.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää