Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalaiset vaatii velvoittavaa kotouttamispolitiikkaa Tanskan malliin: ”Suomen suunta on käännettävä”

08.12.2022 |12:37

Suomi on löysällä maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikallaan eriytynyt muista Pohjoismaista ja myös yleiseurooppalaisesta linjasta, joka on menossa koko ajan kohti rajoittavampaa maahanmuuttopolitiikkaa. Perussuomalaisten linja on haitallisen maahanmuuton kiristämisessä selvä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että naapurimaistamme Ruotsista ja Tanskasta kannattaa ottaa oppia sekä hyvässä että pahassa: mitä tapahtuu, kun uskotaan kauniita kuvitelmia, ja miten seurauksiin voidaan tehokkaasti puuttua.

– Perussuomalaiset haluaa jatkossa velvoittavaa kotouttamispolitiikkaa. Tanskan velvoittava kotouttamispolitiikka on hyvin toimivaa. Tanskassa maahanmuuttajien työllisyysaste on korkea, toisaalta Tanskassa on etuuksia saadakseen myös välttämätöntä esimerkiksi opetella tanskan kieli. Käytössä on paljon muitakin toimenpiteitä, jotka tulee ottaa Suomeenkin.

Resurssien lisääminen tyhjän kaatamista

Perussuomalaiset katsoo, että Suomessa tähän saakka harjoitettu maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikka pitkälti selittävät kansaa uhkaavaa nuoriso- ja katujengirikollisuutta. Jatkamalla samalla tavalla seurauksena on nuoriso- ja katujengirikollisuuden yhä voimakkaampi kasvu.

– Sellainen kotouttamispolitiikka, jossa yksinkertaisesti vain lisätään resursseja, on ikään kuin tyhjän kaatamista. Me järjestämme nyt erilaisia kerhoja ja aktivointeja, joiden osalta vähintäänkin vaikuttavuutta ja tehokkuutta pitäisi tutkia huomattavasti tarkemmin kuin nyt, Purra sanoo.

Maahanmuuttopolitiikkaa löysennetty

Perussuomalaisten alulle laittama välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuuden torjumisesta maahanmuutto- ja kriminaalipoliittisin keinoin jätetään tänään. Välikysymys sai koko opposition mukaan. Välikysymyksessä vaaditaan myös viranomaisille riittäviä toimivaltuuksia ja resursointia.

– Vaadimme muutoksia maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikkaan. Nostamme esiin huumekaupan, jengit, kouluväkivallan ja katujen rikostyypit. Yksikään näistä vaadittavista toimista ei ole tällä kaudella mennyt oikeaan suuntaan. Päinvastoin, maahanmuuttopolitiikkaa on entisestään löysennetty ja jokainen viime hallituksen aikaansaama vaatimatonkin kiristys on peruutettu, Purra sanoo.

Seuraavan hallituksen toimittava

Hän ei usko, että Pääministeri Sanna Marinin (sd) hallitus, joka hädin tuskin pysyy kasassa, kykenisi korjaamaan ongelmia.

– Annamme hallitukselle kuitenkin mahdollisuuden kertoa näkemyksensä tästä kansalaisia kovasti huolettavasta kasvavasta ongelmasta. On päivänselvää, että seuraavan hallituksen pitää puuttua tähän heti kautensa aluksi ja käynnistää maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikan kokonaisvaltainen uudistaminen. Suomen suunta on käännettävä. Me haluamme turvalliset kadut.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää