

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset vaatii kansainvälisiä sopimuksia järkeviksi, kehitysapua maksettavaksi vain ylijäämästä ja kaksoiskansalaisuudesta luopumista
Perussuomalaiset julkaisi tänään uuden ulko- ja turvallisuuspoliittisen ohjelmansa. Ohjelman aluksi todetaan, että perussuomalaisten kaiken politiikan keskiössä on aina Suomen kansallisen edun turvaaminen.
Perussuomalaiset toteaa, ettei Suomen kansallista turvallisuutta ja suvereniteettia tule missään olosuhteissa uhrata vetoamalla esimerkiksi ideologisesti värittyneeseen ja laajennettuun käsitykseen ihmisoikeuksista. Tällä viitataan käsitykseen esimerkiksi siitä, että kaikilla maailman kansalaisilla olisi oikeus niin halutessaan muuttaa Suomeen ja vaatia meiltä palveluksia.
Kansallista, omaan asevelvollisuuteen perustuvaa vahvaa puolustusta täydentää ohjelmassa tuleva puolustusliitto Naton jäsenyys ja jo pitkään tehty laaja kansainvälinen puolustusyhteistyö.
Suhtautuminen Venäjään ja Kiinaan
Perussuomalaisten ohjelmasta nousee esille hyvin kriittinen Venäjä- ja Kiina-suhde. Ohjelmassa kritisoidaan useiden länsimaiden naiivia suhtautumista Venäjään ja esimerkiksi muistutetaan, että edes Venäjän toteuttama Krimin niemimaan miehitys keväällä 2014 ja Venäjän tukemien separatistien vuosikausia jatkunut terrorismi Itä-Ukrainassa eivät johtaneet liennytyspolitiikan loppumiseen länsivaltain, kuten Saksan ja Ranskan, taholta.
Esimerkkinä naiivista Venäjä-politiikasta nostetaan lyhytjännitteiset energiapoliittiset linjanvedot, joiden takia EU-maista etenkin Saksa oli ajautunut ennen Ukrainan sotaa täysin riippuvaiseksi venäläisestä maakaasusta, öljystä ja kivihiilestä.
– Saksan hallitukset oikeuttivat energiariippuvuutta Venäjästä kaupankäynnin myötä kasvaneella keskinäisriippuvuudella, jonka väitettiin toimivan rauhan takeena. Saksan ja Venäjän tiivis energiakauppa ei kuitenkaan millään tavalla vaikuttanut Venäjän harjoittamaan ulkopolitiikkaan hillitsevästi. Venäjä päinvastoin pystyi EU-mailta saamillaan energiatuloilla modernisoimaan armeijansa ja käyttämään kaasuhanojen sulkua kiristyskeinona, kun EU:ssa oli neuvotteluja Venäjä-pakotteista Krimin miehityksen jälkeisinä vuosina, ohjelmassa todetaan.
Perussuomalaisten ohjelman mukaan länsimailla on vastaava naiivi suhde Kiinaan. Kiina ei vain pyri olemaan alueellinen suurvalta, vaan se haluaa muokata kansainvälistä järjestelmää Kiinan intressejä tukevaksi. Länsimaissa ollaan hyvin riippuvaisia Kiinasta ja virheellisesti luullaan, kuten Venäjänkin kanssa, että lännen myötämielisyys liennyttäisi kiinalaista politiikkaa.
Perussuomalaisten sinivalkoinen siirtymä haluaa vähentää riippuvuutta Kiinasta ja lisätä huoltovarmaa ja omavaraista tuotantoa.
Uusiin uhkiin varauduttava
Viitaten naiiviin suhtautumiseen erityisesti Venäjään ja Kiinaan perussuomalaiset vaatii, että oikeus kaksoiskansalaisuuteen kumotaan, sillä se ei palvele tarkoitustaan muuttuneen turvallisuusympäristön vuoksi. Jatkossa ulkomaalaisen tulisi Suomen kansalaisuutta hakiessaan luopua synnyinmaansa kansalaisuudesta. Lisäksi vaaditaan, ettei nyt kaksoiskansalaisuuden omaavia henkilöitä pidä päästää kansallisen turvallisuuden kannalta keskeisiin virkoihin Puolustusvoimissa ja muualla valtiohallinnossa.
Jos kaksoiskansalaisuuden kumoaminen kokonaan on poliittisesti liian hankalaa, hyvä kompromissi olisi rajata kaksoiskansalaisuusoikeus vain niihin ulkomaalaisiin, joiden toinen kotimaa on OECD-maa.
Lisäksi perussuomalaiset tiukentaisi kiinteistöjen myynnin luvanvaraisuutta ja sen sääntöjä EU- ja ETA-alueen ulkopuolisille henkilöille.
Järkeä kansainvälisiin sopimuksiin
Toisen maailmansodan tuhojen jälkeen laaditut kansainväliset sopimukset normistoineen eivät kaikilta osin vastaa enää nykymaailman olosuhteita. Tämä on viime aikoina todettu erityisesti pakolaisuutta ja siirtolaisuutta koskevissa yleissopimuksissa, jotka nykyisessä muodossaan mahdollistavat massiivisen elintasosiirtolaisuuden maanosasta toiseen, joka ei kuitenkaan ollut näiden sopimusten alkuperäisenä tarkoituksena.
Perussuomalaiset vaatii, että vanhoja kansainvälisiä sopimuksia ja normiston tarkoituksenmukaisuutta tulee tarkastella tässä ajassa. Sopimusten ei tule olla kansallisen turvallisuuden ja edun kanssa ristiriidassa. Suomen on otettava nykyistä aktiivisempi rooli kansainvälisissä organisaatioissa ja pyrittävä samanmielisten maiden kanssa uudistamaan niitä kansainvälisiä sopimuksia, jotka rajoittavat kohtuuttomasti kansallista liikkumatilaa.
– Suomen kansallista turvallisuutta ja suvereniteettia ei tule missään olosuhteissa uhrata vetoamalla esimerkiksi ideologisesti värittyneeseen ja laajennettuun käsitykseen ihmisoikeuksista. Hyvä esimerkki tällaisesta tilanteesta on laittomien siirtolaisten marssittaminen Venäjän toimesta itärajallemme. Näiden henkilöiden maahantulon estäminen on itsenäisen Suomen oikeus, eikä turvapaikanhakuoikeus saa mennä tämän edelle. Kansallisen turvallisuuden ollessa uhattuna joudutaan väkisinkin tietyistä yksilönvapauksista tinkimään, perussuomalaiset toteaa.
EU on väline, ei itsetarkoitus
EU on sekä maailman suurin talousalue että globaalisti merkittävin tavaroiden ja palvelujen viejä. EU:n materiaalinen vauraus ei ole perussuomalaisten mukaan kuitenkaan heijastunut unionin maailmanpoliittiseen vaikutusvaltaan, minkä voidaan katsoa Yhdysvaltoihin, Kiinaan, Venäjään ja Intiaan nähden olevan varsin vaatimaton. EU:n valta laajenee koko ajan alueille, joille se ei kuulu ja joissa se on Suomen edun vastaista.
– EU on kunnostautunut lähinnä turvapaikanhakijoiden vastaanottajana ja kehitysavun antajana, mutta suurissa geopoliittisissa mittelöissä unioni ei koskaan ole ratkaisevassa roolissa. Tätä ei kuitenkaan pidä pitää vain huonona asiana, sillä se osoittaa yhä Euroopan mantereen olevan kulttuurien ja kansojen mosaiikki. Näin heterogeenisen mantereen on käytännössä mahdotonta esiintyä aina yhtenäisenä maailmanpolitiikassa.
Kehitysyhteistyön toimintatavat uusiksi
Kehitysapumalli, jota Suomi ja muu Eurooppa on harjoittanut toisen maailmansodan jälkeen, on osoittautunut vääjäämättä epäonnistuneeksi, kun tuloksia tarkastellaan objektiivisesti. Perussuomalaiset huomauttaa, että mittaamattomien rahasummien kaataminen erityisesti Saharan eteläpuoliseen Afrikkaan on aikaansaanut väestöräjähdyksen, mutta ei ole tuottanut sellaista positiivista kierrettä, jossa Afrikan sisäinen kauppa olisi lähtenyt toimimaan tai tuotantoketjut olisivat kehittyneet. Lisäksi kehitysapurahoja on valunut huomattava määrä kehitysmaiden eliittien veroparatiiseissa sijaitseville tileille ja hallinnon yleiseen korruptioon.
Myöskään demokratiakehitys ei ole ollut toivotunlaista, vaan itsevaltaiset hallintomallit ovat käytännössä normi. Tehottomien kehitysyhteistyöhankkeiden jatkamisen motivaattorina Afrikassa tuntuu perussuomalaisten mielestä olevan auttamisen sijasta eurooppalaisen siirtomaa-ajan tuoma kollektiivinen syyllisyyden tunne. Myös kehitysyhteistyöhankkeissa mukana olevien hyväpalkkaisten länsimaisten virkamiesten työn jatkuminen halutaan turvata jatkuvilla rahavirroilla Euroopasta Afrikkaan, ohjelmassa arvioidaan.
Perussuomalaiset vaatii, että kehitysapua voidaan maksaa ainoastaan ylijäämäisestä budjetista, ei siis velaksi.
Kansallinen puolustus on vahva peruskivi
Perussuomalaiset haluaa säilyttää yleisen asevelvollisuuden ja laajan reservin, jotka ovat nykyäänkin maanpuolustuksen peruskivi. Tehokas ja toimiva mobilisointikyky ja kansainvälisestikin hyvin korkea maanpuolustustahto takaavat reserviarmeijan toimivuuden. Kansallista vahvaa puolustusta täydentää tulevassa turvallisuuspoliittisessa ohjelmassa puolustusliitto Naton jäsenyys ja jo pitkään tehty laaja kansainvälinen puolustusyhteistyö.
Maanpuolustuksen haasteeksi nostetaan muun muassa riittävän koulutetun reservin ylläpitäminen, kun palvelukseen astuvien ikäluokkien määrä pienenee matalan syntyvyyden vuoksi. Asepalvelusta suorittavien määrää onkin pyrittävä kasvattamaan erilaisin toimenpitein, kuten ulottamalla kutsunnat koko ikäluokalle. Naisten osallistuminen kutsuntoihin on perussuomalaisten mielestä kannatettavaa, sillä se edesauttaa maanpuolustustietouden leviämistä ja lisää laajalti kiinnostusta kokonaisturvallisuuteen sekä nostaa maanpuolustustahtoa. Asevelvollisuuden perussuomalaiset kuitenkin edelleen pitäisi vain miehillä.
Siviilipalveluksen uudistamista tulee ohjelmassa kehittää ”kansalaispalveluksen” suuntaan, joka tarjoaa kokonaisturvallisuuden ja yhteiskunnan varautumisen koulutusta ja käytännön harjoitusta, jolloin siviilipalvelus tarjoaa uuden väylän myös naisten vapaaehtoiseen osallistumiseen kokonaisturvallisuuden puolesta.
Ohjelmassa vaaditaan lisäksi esimerkiksi kertausharjoitusten määrän tuntuvaa kasvattamista ja eroa Ottawan sopimuksesta. Perussuomalaiset korostaa, että suurvallat edelleen niitä joka tapauksessa käyttävät myös itärajan takana ja että Suomessa miinojen käyttö on ollut aina vastuullista.
Sisäisen turvallisuuden rapautuminen on pysäytettävä
Turvallisuuspoliittinen ohjelma nostaa erityisesti kehitysmaista Suomeen kohdistuvan massamaahanmuuton turvallisuusuhaksi, joka ei vain heikennä Suomen sisäistä koheesiota ja julkista sektoria vaan myös heikentää kykyä torjua ulkoisia uhkia.
Haitallisen maahanmuuton arvioidaan aiheuttavan yhteiskunnan pirstaloitumista, joka vähentää maanpuolustushalukkuutta, kun kansalaiset näkevät, miten verovaroja käytetään turhaan ja väärin integroitumattoman ulkomaalaisväestön kotouttamiseen.
– Suomi on kulkemassa monikulttuurisessa politiikassa täysin Ruotsin tietä, jossa erityisesti islamilaisista maista tulleet maahanmuuttajat ovat alkaneet muodostaa omia mikroyhteiskuntiaan, joissa vallitsevat islamilaiset arvot ja normit. Samalla näistä samoista maista tulleiden ihmisten matala työllisyysaste, korkea sosiaalitukiriippuvuus ja muut ongelmat ovat muuttuneet ylisukupolvisiksi haasteiksi, ohjelmassa arvioidaan.
Koko ohjelma luettavissa täällä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulko- ja turvallisuuspoliittinen ohjelma maailmanpolitiikka Venäjä-riippuvuudet kansallinen turvallisuus maahanmuuttajien työllisyysaste sosiaalituki omavaraisuus elintasosiirtolaisuus kansainväliset sopimukset Euroopan unioni massamaahanmuutto Kehitysyhteistyö Kaksoiskansalaisuus Kansallinen etu Ottawan sopimus Turvapaikanhakijat Kiina Asevelvollisuus Energiapolitiikka Venäjä Huoltovarmuus perussuomalaiset maanpuolustus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto – Purra: ”Suomalaiset voivat nyt nukkua yönsä paremmin”

Mäenpää painottaa yleisen asevelvollisuuden merkitystä jatkossakin – ydinaseista ja Nato-joukoista Suomi päättää itse

Pakotteista huolimatta venäläisaseet pullistelevat länsimaista tekniikkaa

Mäkelä: Euroopan on vältettävä riippuvuutta Kiinasta

Purra vaatii pikaisia toimenpiteitä: ”Edessämme voi olla humanitaarinen kriisi omassa maassamme”

Kehitysapu on tehotonta, veronmaksajilta kerättyjä miljardeja valuu korruptioon – perussuomalaiset vaatii nykyisestä kehitysapumallista luopumista

Luukkanen: Venäjän ja Ukrainan välisessä sodassa on alkanut ratkaiseva käänne – ”Ukraina pystyy vastaamaan aggressioon tehokkaasti”

Perussuomalaiset haluaa lopettaa kaksoiskansalaisuusjärjestelmän ja kiristää ulkomaalaisten maakauppoja – Purra: ”Nyt on sen aika”

Mäenpää komppaa puolueen uutta ulko- ja turvallisuuspoliittista ohjelmaa: ”Huoltovarmuuskysymyksille annettava suurempi painoarvo kaikkialla”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää