

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset tyrmäävät suunnitelmat uudesta siirtolaisten taakanjakomekanismista: ”Afrikan väkiluku voi nelinkertaisua tällä vuosisadalla – tulijat eivät lopu”
Perussuomalaiset moittivat tänään suullisella kyselytunnilla hallituksen aikeita osallistua turvapaikanhakijoiden uuteen taakanjakoon, joissa Välimeren maista laittomasti Eurooppaan tulleita siirtolaisia ”jaetaan” Euroopan maihin.
– Taakanjako on taas alkamassa. Korostan sanaa ”taakan”, sillä kyseiset henkilöt sitä yhteiskunnalle tutkitusti ovat niin taloudellisesti, sosiaalisesti kuin turvallisuusmielessäkin, perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra aloitti.
Uusi taakanjako tulossa
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) oli paikalla, kun Saksan, Ranskan, Italian ja Maltan sisäministerit sopivat uudesta siirtolaisten taakanjaosta, jota Suomi EU:n puheenjohtajuuskaudellaan tavoittelee.
Ohisalo kertoi hallituksen tuesta Twitterissä.
– Te sanotte, että tämä ehkäisee hukkumiskuolemia Välimerellä. Sehän ei millään logiikalla pidä paikkaansa, vaan te lisäätte hukkumiskuolemia houkuttelemalla siirtolaisia merelle, Purra huomautti sisäministerille.
Laiton siirtolaisuus saa laillisen muodon
Purra syytti hallitusta uusien reittien avaamisesta laittomalle siirtolaisuudelle reittejä Eurooppaan.
– Ei tarvitse kuin lähteä merille, ja EU hoitaa loput!
– Arvoisa sisäministeri, mitä olette sopineet? Kuinka monta on tulossa, milloin ja kuinka pitkä sopimus on? Aikooko Suomi olla taas mallioppilas ja hoitaa osuutensa, vaikka muut eivät niin tekisi? Purra kysyi.
Ei vastausta kysymyksiin
Ministeri sanoi vastauksessaan, että Suomen EU-puheenjohtajuuskauden tavoitteena on muun muassa se, että eurooppalainen turvapaikkapolitiikka laitetaan kuntoon.
Hän korosti, että CEAS-lakipakettia (Common European Asylum System) tulee viedä samaan aikaan eteenpäin, kun ihmisiä pelastetaan Välimerestä.
– Miksi te ette suostu vastaamaan hyvin yksinkertaisiin kysymyksiin, ministeri Ohisalo? Purra hämmästeli.
– Fakta on, että siirtolaispaine etelästä on jälleen paisumassa valtavaksi. Afrikan väkiluku voi nelinkertaisua tällä vuosisadalla. Tulijat eivät lopu. Juuri nyt Kreikan saarille saapuu satoja siirtolaisia. Myös Italian satamiin alkaa kohdistua painetta. Turkissa tilanne on kireä ja miljoonat odottavat mahdollista Euroopan rajan avautumista. Sama voi tapahtua Venäjän kautta. Balkanin reitti voi räjähtää käsiin. Samalla te kiihdytätte painetta Libyasta, Purra luetteli.
Uuteen kriisiin on valmistauduttava
Perussuomalaiset vaati valmistautumista siihen, että vuoden 2015 siirtolaiskriisi uusiutuu ja ja huomautti, että muutkin Schengen-maat ovat ottaneet rajatarkastuksia käyttöön.
– Meillä ei ole minkäänlaisia perusteita ottaa turvapaikanhakijoita vastaan Ruotsista. Ei ollut vuonna 2015 eikä ole nytkään, Purra kuittasi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- siirtolaiset väestönkasvu laittomat maahantulijat Maria Ohisalo Riikka Purra Eurooppa Afrikka Taakanjako Välimeri Ruotsi perussuomalaiset Italia Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – “Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”

Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Junnila: Turvapaikkapäätökset menettävät merkityksensä – suurempi houkutus kuin Sipilän tarjoama talo

Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille

Maltan maahanmuuttosopimuksella nihkeä vastaanotto EU-maissa

Ronkainen: Miksi Suomi on myöntänyt matkustusasiakirjat ja turvapaikan kolmelle paraguaylaiselle rikoksesta epäillylle miehelle?

YK-raportti: Afrikasta yritetään Eurooppaan paremman elämän toivossa, ei sodan takia

Antikainen: Sisäministeri Ohisalo keskittyköön päästöjen vähentämiseen hoitamalla työnsä

Saksassa kolmasosa väestöstä maahanmuuttajataustaisia vuonna 2040
Viikon suosituimmat

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.

Pekka Aittakumpu ihmettelee opetushallituksen työryhmän esitystä: Islam ei kuulu ylioppilaskirjoituksiin
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee opetushallituksen työryhmän esitystä, jonka mukaan ylioppilastutkintoon lisättäisiin islamin uskonnon koe.