

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Suomalaisten turvallisuus jää maailmanparantamisen jalkoihin – tällä kertaa poliisien määrä leikkurissa
Istuva hallitus aikoo rapauttaa suomalaisten turvallisuutta ja luottamusta poliisiin. Näin perussuomalaiset arvioi tänään suullisella kyselytunnilla hallituksen toimintaa poliisin rahoitukseen viitaten.
Hallitusohjelmassa hallitus on luvannut nostaa poliisien määrän 7 500:aan ensi vuonna. Nyt hallitus on kuitenkin jättämässä jopa 30 miljoonan euron vajeen poliisin rahoitukseen, joka tarkoittaa jopa 300 poliisin vähennystä. Tällöin poliisien määrä romahtaisi poliisihallituksen arvion mukaan noin 7050:een. Vielä vuonna 2010 poliiseja oli vajaat 8 000.
– Poliisi ei pysty vastaamaan leikkauksillanne sen laissa määrättyihin tehtäviin. Vasteajat kasvavat, tehtäviä jää suorittamatta, vain akuutit tilanteet hoidetaan. Tämä on omiaan rapauttamaan kansalaisten luottamusta poliisiin ja ennen kaikkea turvallisuutta ja oikeusturvaa, perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén totesi.
Packalén kysyi, miksi hallitusohjelmassa puhutaan muunneltua totuutta ja aikooko hallitus nostaa poliisien rahoitusta tuntuvasti ja pysyvästi.
Ohisalo kierteli
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) kiersi kysymyksen puhumalla vain euromääristä. On totta, että poliisin euromääräinen rahoitus jopa nousee näennäisesti, mutta niin ovat nousseet kulutkin. Vaikka rahoitus ei vähene, samalla summalla ei enää pidetä yllä samaa kattavuutta poliisien määrässä.
Hämmentävää Ohisalon vastauksessa oli, että hän kannusti koko eduskuntaa ja tulevia hallituksia sitoutumaan poliisien määrän nostamiseen. Nyt hallitus tekee juuri päinvastaista.
– Ette pääse siitä mihinkään, että hallitusohjelmanne on jyrkässä ristiriidassa tekojenne kanssa ja poliisien määrä tulee laskemaan reippaasti ja sisäinen turvallisuus heikkenemään, Packalén huomautti.
Suomi on Ruotsin tiellä
Suomessa on Euroopan vähiten poliiseja per asukas, eivätkä poliisin tehtävät todellakaan ole vähenemässä, saati helpottumassa. Jos Suomi haluaisi esimerkiksi Ruotsin tasolle poliisien määrässä, pitäisi kouluttaa ja palkata nelisen tuhatta uutta poliisimiestä ja -naista.
– Ruotsin tiellä toki olemme, mutta negatiivisessa mielessä jengirikollisuuden ynnä muun usein monikulttuurisen ongelman kanssa. Pakolaiskiintiön nostamiseen ja koko maailman hyysäämiseen riittää rahaa, mutta turvallisuudesta sopii tinkiä.
Säästöjä toissijaisista ja haitallisista menoista
Ministeri Ohisalo jatkoi selittämällä, että tämä hallitus on aikaisempina vuosina lisännyt poliisien määrä. Pienet väliaikaiset korotukset eivät kuitenkaan lämmitä, sillä poliisien määrä on romahtamassa ensi vuonna pienemmäksi kuin koko hallituskautena.
– Jos hallitus on lisännyt poliisien määrää, miksi poliisien määrä on vähenemässä? perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kysyi.
Hänen mukaansa kyse on priorisoinnista. Purra nosti säästökohteiksi kehitysavun ja maahanmuuttajien kotouttamisen. Näihin hallitus on kuluvalla viikolla halunnut jopa tuntivia määrärahalisäyksiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tärkeysjärjestys määrärahat Jengirikollisuus Maria Ohisalo Riikka Purra leikkaukset Turvallisuus Ruotsi perussuomalaiset Poliisi Tom Packalén
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Miksi vihreät saa hillua hallituksessa ja yksin päättää maamme kannalta vakavista ja perustavanlaatuisista asioista? – ”Romuttaa maahanmuuttopolitiikan uskottavuuden”

Poliisin toimintaan kaavaillut säästöt uhkaavat kansalaisten turvallisuutta – Ronkainen: “Ohisalon prioriteetit ovat jossain ihan muualla”

Sisäministeriössä leikataan maahanmuuttomenojen sijasta poliisilta – Antikainen: “Vihreiden suunnitelmat vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden”

Klaani maksoi verirahat – rauha palasi Lundiin

Haavisto kertoi Afganistanista tulleista avunpyynnöistä – Purra: ”Minäkin sain teltoilla tänään monta avunpyyntöä suomalaisilta”

Ruotsin ongelmalähiöt umpikujassa – maahanmuuttajat halutaan asuttaa muualle

Hallitus vaarantaa suomalaisten luottamuksen viranomaisiin – Mäkelä: “Turvallisuus on perusoikeus”

Packalén vaatii poliisin määrärahoihin pysyvää ylivaalikautista korotusta: “Lisätalousarviot eivät voi muodostua pitkäaikaiseksi ratkaisuksi poliisin rahoitusongelmiin”

Purra: Ruotsi on taantunut heimoväkivallan maaksi
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää