

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Suomalaiseen energiapolitiikkaan saatu ennustettavuutta
Maamme energiapolitiikka kärsi epäjohdonmukaisuudesta ja ennustamattomuudesta ennen nykyistä hallitusta ja meneillään olevaa vaalikautta. Pystyimme perustellusti väittämään, että Suomen energiapolitiikka ei palvellut yhteiskunnan kokonaisetua, sillä energiapolitiikkamme perustui antiikkiseen ajatteluun ja puutteellisesti tutkittuun tietoon, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Martti Mölsä.
– Nyt energiapolitiikkaamme on tullut poukkoilevan päätöksenteon sijaan vaalikausien yli kestävää ennakoitavuutta. Oivallisena esimerkkinä tästä toimii nykyisen hallituksen uunituoreet linjaukset kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta.
Tuulivoimasta tehdään riippumaton selvitys
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän mielestä kotimaisten energialähteiden kuten turpeen ja pienpuuenergian asemaa ei pidä heikentää.
– Samoin meidän on nähtävä energia ihan uudella tavalla. On nähtävä kuusen oksa kemianteollisuuden tuotteena, josta voidaan tehdä vaikka meikkejä, puru ja lastut biopolttoaineina ja vesi lämmönlähteenä. Onneksi kaikki tämä on otettu huomioon nyt keskustelussa olevassa hallituksen energia- ja ilmastostrategiassa, Mölsä toteaa.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä näkee myös, että hyödyntämällä kotimaista energiaa ja kehittämällä siihen perustuvaa vientiteollisuutta voimme oikaista merkittävästi kauppatasettamme.
– Strategiassa osuvasti todetaan, että jatkossakin on huolehdittava vientiteollisuutemme logistiikkakustannusten kohtuullisuudesta, mikä voidaan varmistaa esimerkiksi raskaan liikenteen verokompensaatiolla. Energiantuotannon kotimaisuusasteen tuntuva nostaminen edistää maamme talouskasvua ja tuottaa kymmeniä tuhansia uusia työpaikkoja. Nämä työpaikat syntyvät pääasiassa haja-asutusalueille, mikä mahdollistaa osaltaan maaseudun pitämisen elinvoimaisena ja asuttuna.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on tyytyväinen linjauksesta, että uusia tuulivoimatukiratkaisuja ei nyt tehdä – vaan tuulivoiman terveys- ja ympäristövaikutuksista tehdään riippumaton selvitys ennen kuin jatkosta päätetään.
Lisää puurakentamista
Perussuomalaiset haluaa roimasti lisää puurakentamista. Suomi voisi olla puurakentamisen suunnannäyttäjä koko Euroopassa.
– Ala on merkittävä tekijä, se työllistää runsaasti ihmisiä joko suoraan tai välillisesti. Puusta valmistettavat tuotteet ovat kestäviä ja hiiltä sitovia. Ne vaikuttavat positiivisesti hiilitaseeseen. Puurakentamisen merkittävä lisäys tukee hallituksen energia- ja ilmastostrategian tavoitteita.
Energiaomavaraisuus aina vain tärkeämpää
Viimeaikainen kansainvälisen politiikan epävarmuus on palauttanut kaikkien mieliin energiaomavaraisuuden tärkeyden myös huoltovarmuutemme näkökulmasta.
– Me perussuomalaiset olemme tyytyväisiä, että hallitus nosti energiaomavaraisuuden lisäämisen energiapolitiikan keskeiseksi tavoitteeksi. On syytä muistaa, että kylmien säiden ja pitkien välimatkojen Suomessa energiaa on oltava aina saatavilla ja sen on oltava kohtuuhintaista. Tämäkin näkökulma on onneksi mukana myös nyt uudistetuissa linjauksissa, ryhmän tiedotteessa todetaan.
Taakanjakoehdotus kohtuuton Suomelle
Suomen energiapolitiikkaan vaikuttavat keskeisesti myös kansainväliset päästötavoitteet ja erinäiset sopimukset. Viimeisimpänä Pariisin ilmastokokouksessa tehty maailmanlaajuinen ilmastosopimus, jonka keskeisenä tavoitteena on rajoittaa keskilämpötilan nousu maapallolla alle kahteen asteeseen.
– Tämä linjaus sopii niin perussuomalaisille kuin koko hallitukselle. Sen sijaan kesällä EU-komissiolta tullut Pariisin sopimuksen tavoitteisiin liittyvä niin sanottu ei-päästökauppasektorin taakanjakoehdotus ei sellaisenaan sovi perussuomalaisille. Komission ehdotuksessa Suomelle on asetettu kohtuuttoman korkea 39% päästövähennysvelvoite, joka tulee toteutuessaan nostamaan suomalaisen teollisuuden kustannuksia ja näin heikentämään alan työllisyyttä.
– Me vaadimme, että hallitus hyödyntää kaikkia käytössä olevia joustomekanismeja täysimääräisesti ennen kuin komission esitystä voidaan edes harkita hyväksyttäväksi, perussuomalaiset painottavat.
Lisää vähäpäästöisiä autoja markkinoille
Hallituksen tavoite Cleantech-alan kasvattamiseksi on erittäin kunnianhimoinen, mutta tarpeellinen. Kotimarkkinat ovat tässä ratkaisevassa asemassa. Valtion tulee edesauttaa esimerkiksi liikenteen siirtymistä hybridi- ja sähköautoihin, jotta saadaan kriittinen massa tämän autokannan nopeaan kasvattamiseen.
– Energiantuotannon kulmakivet ovat omavaraisuus, tuotantovarmuus, kohtuuhintaisuus ja vähäpäästöisyys. Kun nämä neljä kulmaa huomioidaan, meillä on Suomessa energia- ja ilmastosektorilla paljon enemmän voitettavaa kuin hävittävää, ryhmä toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeus- ja työministeri Jari Lindström: Tuulivoiman terveysriskit selvitetään ennen tukipäätöksiä

Hakkarainen: Hallitus on kuullut sahayrittäjiä

Putkoselta rajut moitteet ministeri Tiilikaiselle: Sinisilmäisyys ilmastoasioissa maksatetaan suomalaisilla duunareilla

“Inspiroiva, historiallinen ja käänteentekevä” ilmastosopimus hidastaisi lämpenemistä enintään 0,2 asteella – suomalainen teollisuus maksaisi raskaan hinnan

Putkonen tuulivoimaloiden terveysuhista: Kymmenet perheet lähteneet evakkoon – vakavalla altistusalueella 650 000 henkeä

Forsmanin perhe joutui jättämään kotinsa: “Tuulivoimalat ovat uhka kansalaisten terveydelle”

Soini: Vain perussuomalaiset huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista – “Hallitus ei ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.