![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/09/Sakari-Puisto-e1538054688365.jpg)
![Artikkeli kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/12/image-e1545318671741.jpg)
LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Perinteinen joulujuhla on turvattava siinä missä kotimaisen kinkunkin saanti
Perussuomalaiset haluavat turvata perinteisen joulujuhlan suomalaisissa kouluissa. He toivoivatkin tänään eduskunnan suullisella kyselytunnilla ratkaisuja asiaan.
Viime aikoina julkisuudessa on ollut keskustelua tapauksista, joissa koulut ovat jopa poistaneet kaikki kristilliset viittaukset joulujuhlistaan yksittäisten vanhempien painostuksesta.
– Joulu on paitsi kristillinen juhla, se on myös vahvasti suomalaiseen kulttuuriin ja perinteisiin kuuluva juhla, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri aloitti.
Ei ole pakko osallistua
Meri jatkoi, että perussuomalaiset ovat surullisina hämmästelleet suomalaisen kulttuurin ja perinteiden poistamista koulujen joulujuhlista.
– Ilmeisesti pelätään, että joku loukkaantuu enkeleistä tai Jeesuslapsesta seimessä. Suomessa jokaisella on oikeus olla osallistumatta perinteiseen joulujuhlaan. Kaikkien ei tarvitse silti perinteitä lopettaa, Meri huomautti.
Ministerit vakuuttelivat
Perussuomalaiset toivoivat, että ministeri antaisi selkeän viestin kouluille siitä, että he uskaltavat rohkeasti juhlia suomalaisia joulun perinteitä.
Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) vakuutteli, että kouluissa saa laulaa jouluvirsiä kuten tähänkin asti ja vaalia perinteitä.
– Joululaulut kuuluvat kouluun ja jouluun, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) jatkoi.
Kotimaista kinkkua pöytään
Meri toivotti vielä jatkokysymyksessään koko kansalle rauhallista ja onnellista joulua, ja varmisti, että kotimaisia kinkkuja on riittänyt ministereille.
– Haluamme vielä kysyä hallitukselta ajankohtaisesta ja vakavastakin aiheesta: onko teille riittänyt kotimaisia kinkkuja, vai oletteko joutuneet tyytymään ulkomaiseen?
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) vastasi Meren kysymykseen sen jälkeen, kun puhemies Paula Risikko (kok.) kyseli hallituksen kinkkuvastaavan perään.
Leppä lupasi, että hallitus haluaa varmistaa kotimaisen kinkun ja muunkin ruoan saatavuuden jatkossakin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/09/Sakari-Puisto-e1538054688365.jpg)
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/12/Husu-Hussein-e1544466873470.jpg)
Mitä demaripoliitikko “Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2016/12/Koulu-e1481194662589.jpg)
Opetus- ja kulttuuriministeriöltä yli 100 000 euroa tukea – Espoo ryhtyi kouluttamaan nuoria vihapuheen vastaisiksi agenteiksi
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/06/Mika-Raatikainen-e1528804793571.jpg)
Raatikainen: Kouluihin opetusta, ei propagandaa
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2021/12/Olli_Immonen_048.jpg)
Immonen: Koulujen juhlia voidaan jatkossakin järjestää kirkossa
Viikon suosituimmat
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/IMG_5280-300x200.jpeg)
Jengiläinen: “En mene takaisin Haitiin!” – Trumpin rajapomo: “Kyllä menet”
Laittomasti maassa olevien rikollisten karkotukset on saatu käyntiin Yhdysvalloissa. Demokraattipoliitikot ja karkotettavat jengiläiset kiukuttelevat, mutta maahanmuuttopoliisit tekevät kiukuttelusta välittämättä ratsioitaan. Ensimmäiset palautuslennot on jo suoritettu onnistuneesti.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/IMG_5301-300x187.jpeg)
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/milei_zelenski_lehtikuva_146875781-300x200.jpg)
Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen
Argentiinan presidentti Javier Milei osallistui World Economic Forumin kokoukseen Davosissa ja piti maailman eliitin edessä räväkän puheen. Milei arvosteli feminismiin, DEI-periaatteisiin, ympäristöradikalismiin ja sukupuoli-ideologiaan liittyviä ilmiöitä ja luonnehti massamaahanmuuttoa sekä kulttuurista häpeää itsetuhoiseksi. Hän peräänkuulutti länsimaille historiallista muutosta – paluuta juurilleen.
![Suomen uutiset logo](/placeholder.png)
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/gronroos_salminen_vigelius-300x200.png)
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/IMG_5294-300x200.jpeg)
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/IMG_5300-300x145.jpeg)
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/IMG_5289-300x200.jpeg)
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/02/tonyblair-300x200.png)
Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2025/01/sahkoauto-300x185.jpg)
Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta
Sähköautojen kauppa tökkii koko Euroopassa. Syitä on monia tukiaisten loppumisesta yleiseen taloudelliseen alakuloon. Suurin hypetys ympäristöajattelustakin on muisto vain. Ruotsissa pelkästään yhdeltä sivustolta löytyy lähes tuhat käyttämätöntä, pari vuotta vanhaa sähköautoa. Niitä myydään jopa 170 000 kruunun alennuksella, todennäköisesti myös maan rajojen ulkopuolelle.