

MIKA RINNE
Perussuomalaiset nostattivat äänestysintoa Jyväskylässä
Perussuomalaisten vaaliteltalla riitti kävijöitä, kun eri puolueet järjestivät yhteisen tempauksen äänestysaktiivisuuden nostamiseksi Jyväskylässä. Toista kertaa perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaana oleva jyväskyläläinen Eero Paananen on tyytyväinen kun ihmiset ovat kiinnostuneet ehdokkaista.
– On hyvä, että kaikki puolueet ovat yhtä aikaa esillä. Sitä oikeaa puoluetta tai ehdokasta vielä etsivä saa tutustua tasavertaisesti eri vaihtoehtoihin. Moni epävarma äänestäjä kertoo kyllästyneensä valtapolitiikkaan, sillä muutosta parempaan ei ole tapahtunut yhteiskunnassa. Itse olen saanut paljon myönteisiä yhteydenottoja, Paananen iloitsee.
Epävarmojen äänestäjien osuus kasvanut
Politiikan konkarina tunnettu Toimi Kankaanniemen mukaan vaalityö virkistyy nyt, sillä ehdokkaat ovat saaneet numeronsa ja varsinaiseen vaalipäivään on aikaa noin kuukausi.
– Epävarmojen äänestäjien osuus on kasvanut, joten siinä mielessä puolueiden yhteinen tempaus on hyvä asia äänestysaktiivisuuden nostamisessa. Menestyäkseen vaaleissa ehdokkaan täytyy tuoda selkeä vaihtoehto esille. Ihmiset on vakuutettava siitä, että äänellä voi vaikuttaa ja muuttaa asioita, Kankaanniemi toteaa.
Ensimmäistä kertaa eduskuntavaaliehdokkaana oleva hankasalmelainen Markku Manninen pitää yhteistä vaalitempausta erinomaisena lisänä yksittäisten tapahtumien rinnalla.
– Me perussuomalaiset olemme hyvässä iskussa. Olen saanut paljon yhteydenottoja kurjaan taloustilanteeseen kyllästyneiltä ihmisiltä, jotka kaipaavat muutosta. Ehdokas pärjää ajamalla asioita, jotka vaikuttavat suoraan ihmisten arkeen. Siten saadaan aktivoitua äänestäjiä, Manninen sanoo.
Äänestysaktiivisuus on ehdokkaiden
ja puolueiden vastuulla
Eduskuntavaalien äänestysaktiivisuus on oikeusministeriön vaalijohtaja Arto Jääskeläisen mukaan puolueiden ja ehdokkaiden vastuulla.
– Puolueet ja ehdokkaat ovat keskeisessä asemassa vaikuttamassa millaiseksi kansalaisten äänestysaktiivisuus muodostuu. Puolueiden ja ehdokkaiden pitää kirkastaa sanomansa sellaiseksi, että äänestäjä pystyy ottamaan siihen kantaa. Mitä kirkkaampi sanoma, niin sen enempi äänestäjiä, Jääskeläinen tiivistää.
Äänestäjä lähtee Jääskeläisen mukaan liikkeelle, jos hän haluaa vaikuttaa vaalien tulokseen sekä kokee puolueen ja ehdokkaan sanomasta olevan hänelle hyötyä. Äänestämättä jättämisestä ei ole hyötyä edes protestimielessä.
– On aina parempi mennä äänestämään kuin jättää äänestämättä. Protestimielessä kotiin jääminen ei kanna mihinkään. Silloin antaa päätösvallan niille, jotka käyvät äänestämässä. He saavat päättää ketkä valitaan eduskuntaan päättämään yhteisistä asioista, Jääskeläinen sanoo.
Perussuomalaiset saivat liikettä aikaan
Viime eduskuntavaalien äänestysprosentti oli 70,5, mikä on 2,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuoden 2007 eduskuntavaaleissa. Jääskeläisen mukaan 70 prosentin äänestysaktiivisuuteen voidaan olla Suomessa tyytyväisiä.
– Viime vaalien äänestysprosentin nousuun saattoi olla vaikuttamassa uudehkon puolueen eli perussuomalaisten mukanaolo, Jääskeläinen sanoo.
Perussuomalaiset nousi viime vaalien voittajaksi, kun muut eduskuntapuolueet menettivät kannatustaan verrattuna edellisiin eduskuntavaaleihin. Perussuomalaiset lisäsi kannatustaan 15,0 prosenttiyksikköä ja sai koko maan äänistä 19,1 prosenttia.
Tämän vuoden eduskuntavaalit pidetään sunnuntaina 19. huhtikuuta. Ennakkoäänestys on kotimaassa 8.-14. ja ulkomailla 8.-11. huhtikuuta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.