Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Perussuomalaiset nimesi eurovaaliehdokkaita – Purra: ”Hyvät mahdollisuudet sille, että parlamentin koostumus muuttuu terveempään suuntaan”

11.01.2024 |09:10

Perussuomalaisten puoluehallitus on nimennyt ensimmäiset viisi ehdokasta kevään eurovaaleihin. He ovat Mauri Peltokangas Kokkolasta, Vilhelm Junnila Naantalista, Teija Makkonen Helsingistä, Lauri Laitinen Lappeenrannasta ja Nanna Väätäinen Kuopiosta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran mukaan EU puuttuu asioihin, jotka eivät sille kuulu.

– Samaan aikaan kun EU on näyttänyt onnistumistaan uudessa turvallisuuspoliittisessa ympäristössä ja Ukrainan tukemisessa ja sen kannatus on Suomessakin ennätyskorkealla, ohjataan unionia edelleen myös suuntaan, joka ei ole Suomen edun mukainen. Taloudellinen yhteisvastuu, kansallisen budjettisuvereniteetin heikkeneminen, suoranainen normitulva jopa sektoreille, joihin unionin toimivalta ei kuulu ja etenkin ympäristö- ja ilmastopolitiikan EU-vaatimukset ovat valitettavia esimerkkejä tästä kehityksestä.

– Perussuomalaiset asettaa hyvän kattauksen suomenmielisiä ehdokkaita EU-vaaleihin edistämään maamme kansallista etua. Arvioiden mukaan on ylipäätänsä hyvät mahdollisuudet sille, että parlamentin koostumus muuttuu muutenkin terveempään eli poliittisesti realistiseen suuntaan, Purra kommentoi.

Junnila ja Peltokangas ovat toisen kauden kansanedustajia. Makkonen työskentelee oikeusministerin valtiosihteerinä. Ennen uraa politiikassa Makkonen työskenteli puolustusvoimissa yli 10 vuoden ajan.

Laitinen on perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja ja Väätäinen opiskelee ammattikorkeakoulussa ensihoitajaksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
4.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää