

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset ihmettelevät hallituksen uutta ilmastolakiesitystä – “Näyttäytyy strategiselta ohjelmapaperilta”
Hallitus on aikeissa vaihtaa Suomen ilmastolain. Muutaman vuoden vanha laki korvattaisiin nyt kokonaan uudella lailla. Suomessa tulisi vuosittain laatia eri ministeriöissä vuosittain ilmastovuosikertomus ja samalla ilmastotoimien riittävyyttä seurattaisiin eri aikaväleillä. Perussuomalaisten mielestä laki lisää kustannuksia ja Suomen tulisi pidättäytyä EU:n ilmastotavoitteissa.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on kiihdyttänyt hintojen nousua. Perussuomalaisten suurimmat huolet koskevat kansalaisten ostovoimaa ja yritysten kilpailukykyä.
Laki näyttäytyy ohjelmapaperilta. Erilaisten raportointivelvotteiden kautta päätetään sitten lopulta se, mitä asialle voidaan tehdä. Voimat käytetään raportointiin.
Yksityinen kulutus on kasvumoottori
Finanssikriisiä edeltävällä ajalla Suomen talous kasvoi pääosin viennin avulla. Kriisin jälkeen yksityinen kulutus on kasvanut ja toiminut talouskasvun moottorina. Sen sijaan kotitalouksien käytettävissä olevat tulot eivät ole kasvaneet samalla tahdilla.
– Kansalaisten ostovoimaa ei saisi heikentää ilmastotoimilla, koska se heikentää taloutta ja työllisyyttä entisestään haastavassa tilanteessa, perussuomalaisten kansanedustaja Veikko Vallin perustelee.
Lakia varten laadituissa laskelmissa kotitalouksien kulutus pienenisi. Vuonna 2030 kulutus pakittaisi 1,4 prosenttia perusskenaarioon nähden. Vuonna 2050 kotitalouksien vastaava kulutus olisi -3,8 prosenttia.
Venäjän aloittama hyökkäyssota tuo omat vaikutuksensa esimerkiksi energian ja lannoitteiden hintaan. Jälkimmäinen vaikuttaa ruoan hintaan.
Rahaa taskusta toiseen
Energian ja ruoan kaltaisten välttämättömyyshyödykkeiden kallistuminen tietää pienituloisille ankeita aikoja. Yhä suurempi osa tuloista kuluu ruokaan.
Pienituloisille voidaan myöntää enemmän tulonsiirtoja. Tällöin verotuksella voidaan kerätä rahat suurituloisilta. Hallinnollisesti järjestelmämme kuormittuminen vain kasvaisi.
– Ilmastolain taloudellisten vaikutusten arvioitava heikkous on juuri se, että sen tosiasialliset haittavaikutukset oletettavasti osuvat heihin, joilla käytettävissä olevat tulot ovat muutoinkin niukat, perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Leena Meri esitti 1,3 miljardin kehitysapumenojen leikkaamista: ”Rahoja päätyy veroparatiiseihin” – keskustan kansanedustaja purskahti nauruun

Reijonen: Hallitus puuhastelee ilmastotoimien kanssa – ”Meillä on ensisijaisesti hätätila ruuassa, energiassa ja polttoaineissa”

Hallituksen kehysriihestä velkapommi – Riikka Purra ja Lulu Ranne: ”Ei mitään helpotuksia tavalliselle duunarille tai yrittäjälle”

Purra: Saksa korjaa energiapolitiikkansa virheitä, Suomikin pystyy siihen

Perussuomalaiset: Hallituksen esitys uudeksi ilmastolaiksi on susi jo syntyessään

Maanomistajien oikeudet ehkä vaarassa ilmastolain etenemisen myötä – “Mahdollisten pakkokeinojen toteuttaminen ei saisi vaarantaa maanomistajien oikeuksia piirun vertaa”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.