Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Hallitus tukkii opposition suut hoitajamitoituksen käsittelyjärjestyskikkailulla

11.02.2020 |11:56

Vanhustenhoidon henkilöstömitoitusta koskevan hallituksen esityksen käsittely aloitetaan eduskunnassa tällä viikolla. Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet, kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen ihmettelevät asian käsittelyjärjestystä.

– Henkilöstömitoitusesityksen käsittely alkaa jo keskiviikkoaamuna valiokunnassa asiantuntijakuulemisilla. Nämä kuulemiset ovat siis ennen asian lähetekeskustelua, joka käydään vasta keskiviikkoiltapäivän täysistunnossa. Tämä ei ole oikea käsittelyjärjestys. Tällä järjestyksellä valiokunnan jäsenten suut halutaan tukkia, koska he eivät pysty nostamaan keskusteluun asiantuntijoiden esiin tuomia epäkohtia, perussuomalaisten valiokuntaryhmän jäsenet moittivat.

Merkittävä ongelma

Epäjohdonmukaisella käsittelyjärjestyksellä on vaikutusta edustajien mahdollisuuksiin käsitellä asiaa täysistunnossa.

– Asiantuntijalausunnot sekä kuulemisten sisältö ovat salaisia mietinnön julkaisemiseen asti, eikä niihin voi viitata täysistunnossa. Käsittelyjärjestyksestä seuraa tilanne, jossa valiokunnassa istuvat edustajat eivät voi lähetekeskustelussa kysyä tai esittää perusteltuakaan kritiikkiä asioista, jotka joku asiantuntijoista on nostanut esiin valiokuntakäsittelyssä. Tämä on merkittävä ongelma, valiokuntaryhmän jäsenet kiteyttävät.

Liian vähän aikaa

Valittu toimintatapa kertoo siitä, että vaikeat ja hankalat kysymykset, jotka nousevat esiin aamun asiantuntijakuulemisissa, halutaan sivuuttaa asian julkisessa lähetekeskustelussa. Esiin nousseista epäkohdista ei voida kysyä ministeriltä.

– Kun asia vihdoin, kymmenen vuoden vatuloinnin jälkeen tuodaan täysistuntoon, lähetekeskusteluun on varattu vain tunti aikaa. Tämä on aivan liian vähän, kolmikko toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää