Artikkeli kuva

Sisäministeri Maria Ohisalo ja ympäristöministeri Krista Mikkonen tervehtivät Elokapinan aktivisteja, jotka osoittivat mieltään 3. helmikuuta 2020 Helsingissä Vuosaaren Hotel Rantapuistolla, jossa hallituspuolueet kokoontuivat yhteiseen ilmastokokoukseen. / LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Hallituksen ympäristöpolitiikan ennakoimattomuus aiheuttaa suuria ongelmia

01.12.2020 |17:43

Ympäristövaliokunta käsitteli tänään hallituksen ohjelmaa ilmastopolitiikasta 2020. Esityksen pääasiallinen tavoite on tehdä Suomesta hiilineutraali vuonna 2035 ja hiilinegatiivinen nopeasti sen jälkeen. Perussuomalaiset vastustivat esitystä.

– Hallitus tekee Suomen kannalta vahingollisia ratkaisuja ideologisista syistä. Kun ilmastopolitiikka kiristyy jatkuvasti, on pelkona niin sanottu hiilivuoto: työ ja teollisuus menee halpamaihin, jossa päästöistä ei välitetä.

– Perussuomalaisten tavoite on turvata suomalaisen teollisuuden työpaikat ja saada sektorille lisää ennakoitavuutta ja kilpailukykyä. Hallituksen politiikan toimilla näin ei tapahdu, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas.

Vaatimus ennustettavuudesta ei saanut kannatusta

Perussuomalaiset esitti valiokunnan mietintöön lausetta, jossa vaaditaan, etteivät nopeasti kiristyvät ja muuttuvat ilmastopoliittiset määräykset saa heikentää politiikan ennustettavuutta ja näin vaarantaa teollisuuden kilpailukykyä ja investointeja.

– Perussuomalaiset jäivät tämän vaatimuksen kanssa yksin – edes kokoomus ei tukenut perussuomalaisten lisäystä, perussuomalaisten kansanedustaja Petri Huru ihmettelee.

– Suomessa on tehtävä johdonmukaista ilmasto- ja energiapolitiikkaa, jolla tähdätään kohtuuhintaiseen kotimaiseen tuotantoon.

Vaikeuksia edessä, jos tahti ei muutu

Perussuomalaiset huomauttavat, että Suomen runsaat metsät ja suot sekä niiden hiilinielut eivät ole täysimääräisesti mukana ohjelman laskelmissa.

– Jos emme saa hallituksen esityksiin lisää joustoa jatkossa, ilmasto- ja ympäristörajoitukset johtavat hankaliin tilanteisiin, jotka lisäävät vientiteollisuutemme alasajoa, arvioi perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää