Perussuomalaiset: Faktoja esitetystä kansanedustajien sopeutumisrahan korotuksesta

30.11.2018 |11:08

Perussuomalaiset korostavat edelleen, että kansanedustajille ollaan jättämässä uudessa sopeutumisrahamallissa erillisjärjestelmä, joka poikkeaa suuresti tavallisten palkansaajien työttömyysturvasta.

Iltalehden Marko-Oskari Lehtonen kirjoittaa tänään, että perussuomalaiset sekosivat omaan näppäryyteensä vastustaessaan kansanedustajien sopeutumisrahan korotusta. Valitettavasti toimittajalla on laskelmissaan virheelliset tiedot.

– Uusimman esityksen mukaan kansanedustajan sopeutumisraha tulee määräytymään vähintään yhdeksän vuoden kertymän mukaan. Vuosittainen kertymä on neljä prosenttia kansanedustajan palkkiosta. Näin ollen yhdeksän vuoden kertymä on 36 prosenttia palkkiosta eli noin 2 343 euroa.

– Tämä tulisi olemaan siis sopeutumisrahan minimi, jonka saisi jo yhden vuoden kansanedustajana toiminut henkilö. Tällä hetkellä minimi on 28 prosenttia palkkiosta eli noin 1 820 euroa ja se edellyttää vähintään kolmen vuoden kansanedustajan uraa, perussuomalaiset kertovat.

“Raha tulee kuin Manulle illallinen”

Sopeutumisrahan minimi tulisi olemaan jokseenkin saman suuruinen kuin vastaavaa palkkaa nauttivien palkansaajien ansiosidonnainen, mutta ilman palkansaajien velvoitteita kuten aktiivimallia. Vähintään 10 vuotta kansanedustajana toimineilla sopeutumisraha on kuitenkin huomattavasti parempi ja myös sen kesto on selvästi ansiosidonnaista pidempi.

– On siis huomattava, että sopeutumisraha tulee kuin Manulle illallinen ilman velvoitteita.

– Kaiken lisäksi yhden kauden kansanedustaja voi jatkossa valita ansiosidonnaisen kansanedustajuutta edeltäneen työuran perusteella, mikäli siitä kertynyt ansiosidonnainen olisi parempi kuin sopeutumisraha. Missä muussa työpaikassa voi tehdä tällaisen valinnan?

PS: Kansanedustajat samalle viivalle palkansaajien kanssa

Perussuomalaiset korostavat edelleen, että eduskuntaryhmä olisi voinut hyväksyä mallin, jossa kansanedustajien sopeutumisraha olisi tuotu aidosti ja kaikissa tilanteissa palkansaajan kanssa samalle viivalle kaikkine velvoitteineen.

– Kuten edellä on perusteltu, näin ei uudessa mallissa tule olemaan.

Artikkelia muokattu 30.11.2018 klo 10.21 Iltalehden toimittajan nimen osalta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää