

LEHTIKUVA
Perussuomalainen Nuoriso: Elokapina ei kuulu kouluihin
Perussuomalainen Nuoriso on huolestunut tiedosta, jonka mukaan helsinkiläislukioon on tällä viikolla kutsuttu Elokapinan edustajia esittelemään järjestön toimintaa opiskelijoille. Kutsusta on vastannut lukion rehtori, joka on aiemmin toiminut vihreiden valtuutettuna.
Elokapina on radikaali poliittinen liike, jonka tunnetaan edistävän päämääriään toistuvasti ja tarkoituksellisesti häiriötä aiheuttamalla ja lakeja rikkomalla. PS-Nuorison mielestä on huolestuttavaa, että näistä seikoista huolimatta lukion rehtori on antanut hyväksyntänsä liikkeen vierailulle. Elokapina on paitsi poliittisuutensa myös käyttämiensä keinojen johdosta sopimaton liike vierailemaan kouluissa.
Pyrkii lietsomaan hätää ja ilmastoahdistusta
Elokapinan viesti ilmastonmuutoksesta ei ole neutraali, vaan sen pyrkimyksenä on lietsoa hätää, pelkoa ja ilmastoahdistusta. Uhkakuvin liike pyrkii kasvattamaan omaa toimintaansa ja lainvastaisiin mielenilmauksiin osallistuvien joukkoa. Erityisesti tulevaisuudestaan epävarmat nuoret ovat alttiita tällaisille vaikuttamisyrityksille. Koulujen ei tule toimia rekrytointialustana Elokapinalle tai muille lainvastaisuuksiin yllyttäville poliittisille liikkeille.
– On todella surullista, että rehtori antaa oman poliittisen näkemyksenä määritellä opiskelijoiden koulupäivää niin paljon, että hän on valmis kutsumaan Elokapinan kaltaisen ekoterrorijärjestön kouluun. Emme hyväksy Soldiers of Odiniakaan kouluihin vierailuille, joten miksi Elokapina olisi tähän poikkeus? kysyy PS-Nuorison puheenjohtaja Miko Bergbom.
Mihin raja vedetään?
Perussuomalainen Nuoriso huomauttaa, että lainsäädäntö velvoittaa opetuksen olevan tasapuolista ja opetussuunnitelman mukaista. Nuorisojärjestö kehottaakin oppilaita ja heidän vanhempiaan olemaan yhteydessä suoraan kouluihin ja opetuksen järjestäjiin, mikäli niissä ilmenee politisoitunutta opetusta.
– Elokapina edustaa radikaaleja poliittisia päämääriä, joita se suunnitelmallisesti edistää lainvastaisin keinoin. Jos edes toiminnan toistuva lainvastaisuus ei ole este kouluvierailuille, mihin raja lopulta vedetään? kysyy PS-Nuorison 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Soldiers of Odin laittomat mielenosoitukset radikaalit liikkeet helsinkiläislukio ekoterrori Joakim Vigelius Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom Elokapina ilmastoahdistus Opetus vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kutsuiko rehtori Elokapinan lukion välitunnille? – perussuomalaisten Pia Kopra vaatii asian pikaista selvittämistä – ”Nuorilla on oltava oppimisrauha”

Elokapina-mielenosoitus sai tiedostajat höyrähtämään – Yle-kolumnisti ja HS-tiedetoimittaja Tuukka Tervonen fantasioi jo itsemurhapommituksista

Reijonen vaatii sisäministeriltä selvitystä Mannerheimintien leiriytyjien aiheuttamista kustannuksista

Antikainen: Elokapinan haitantekoon muulle yhteiskunnalle on puututtava

Salainen video: Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia ja nauraa päälle – ”Jos ne yrittää estää meidän menemisen Mannerheimintielle..”

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää