
Turun Perussuomalaiset julkisti lisää kuntavaaliehdokkaita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentä uutta kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Viikon 1/2025 luetuin
Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.
Perussuomalainen Helsinki on nyt julkaissut 64 kuntavaaliehdokasta. Lista kaikista julkaistuista ehdokkaista löytyy piirin kotisivuilta.
– Ehdokasasettelu etenee suunnitellusti, ja tulemme jättämään vaaleissa täyden listan. Vielä on oiva hetki hakea ehdokkuutta – pian paikat ovat täynnä, kertoo Perussuomalainen Helsinki ry:n puheenjohtaja Samuli Voutila.
Perussuomalaisten Helsingin piirin uudet nimetyt ehdokkaat ovat:
Viivi Bäck, hyvinvointialan yrittäjä
Marko Ekqvist, diplomi-insinööri
Tuomas Hirvonen, vakuutusmatemaatikko
Tuomas Huovinen, verkkoinsinööri
Pasi Iilomo, account manager
Juha Karjalainen, kansanedustajan avustaja, filosofian maisteri
Kari Kivi, kiinteistönhoitaja
Anna-Riitta Koivisto, taiteilija, fysioterapeutti
Ilkka Laitinen, isännöitsijä
Niko Lehtinen, toimitusjohtaja, tekninen muurari
Teija Makkonen, valtiosihteeri, sotatieteiden maisteri
Teemu Makunen, opiskelija, asiantuntija-assistentti
Sakari Männikkö, ensihoitaja
Pentti Mutanen, eläkeläinen, tietoliikenneteknikko
Tarja Niemi, tradenomi, sairaanhoitaja
Pekka Nurmi, insinööri, yksityisetsivä
Petri Ollikainen, QA Engineer
Marika Pakkanen, restonomi, ratkaisuasiantuntija
Sami Pitko, raitiovaununkuljettaja
Kari Plyhm, kuljettaja
Reijo Töyräs, eläkeläinen
Tuomas Uutela, yrittäjä
Tommy Vahvanen, tekninen asiantuntija
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentä uutta kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Perussuomalainen Helsinki ry ilmoitti 18 uuden ehdokkaan nimeämisestä.
Tampereen Perussuomalaiset on nimennyt ensimmäiset 30 ehdokastaan kevään kuntavaaleihin.
Hämeenlinnan Perussuomalaiset nimesi ensimmäiset kuntavaaliehdokkaansa 8.9. järjestettyjen kuntavaalikutsuntojen yhteydessä.
Viikon suosituimmat
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää