Pertti ”Veltto” Virtanen: On luotava parempi yhteishenki kuin koskaan

01.08.2013 |11:12

Tulevaisuusvaliokunnan jäsen, tamperelainen kansanedustaja Pertti Virtanen uskoo Suomen hyvinvoinnin kestävän tulevaisuudessakin, mutta se edellyttää merkittäviä muutoksia nykyiseen elämänmenoon:
”Kyllä suomalainen hyvinvointiyhteiskunta kestää, kunhan politiikan ja talouselämän ongelmanratkaisukeinot modernisoituvat.
Tarkoitan tällä sitä, että esimerkiksi vanhat poliittiset puolueet väittävät katsovansa tulevaisuuteen mutta – niin kuin on nähty – keskittyvät kahmimaan etuja itselleen ja ovat esimerkiksi unohtaneet kokonaan pienet- ja mikroyritykset. Suomi ja suomalaiset selviävät, kunhan kansa herätetään ja herää”, opastaa psykologi Pertti Virtanen.

Ihmisyyteen on satsattava

Virtanen, myös entinen läänintaiteilija ja ainainen rockmuusikko, näkee Suomi-neidon mahdollisuutena astua suhteellisen kuivin jaloin 2020-luvulle sen, että lähennymme toinen toisiamme:
”Meidän pitää luoda sisäisesti hyvä yhteishenki kaikilla yhteiskuntaelämän alueilla. Tuon hengen on koskettava kaikkia, niin lapsia ja vanhuksia kuin erilaisia ammattejakin. Meidän on oikeasti satsattava ihmisyyteen ja ihmisen ainutkertaisuuteen. Median on myös panostettava tähän asiaan. Nyt tilanne on surkea, koska meillä on maan historian huonoin hallitus, mutta tulevaisuudessa”, maalaa tohtorin väitöskirjaa valmisteleva Virtanen.

Itseluottamuksen puute on uhka 

Pertti ”Veltto” Virtanen, jonka rentoa esiintymistä sadat tuhannet suomalaiset livenä ja miljoonat television kautta ovat seuranneet, nostaa esille muutamia asioita, jotka voivat olla esteenä tai ainakin haitata suomalaisten ja Suomen menestystä tulevaisuudessa:
”Jos ei luoteta omaan ainutlaatuiseen kieleen, henkeen ja mieleen. Ei luoteta omaan itseen vaan vanhakantaiseen Eurooppaan ja suuriin firmoihin. Menestyksen esteenä on myös se, että ei anneta eteenpäin pyrkiville ihmisille tukea – enkä tarkoita tässä vain rahaa. Ei luoteta siihen sivistykseen minkä olemme saaneet tähän mennessä luotua.
“Urheilu on hyvä näyteikkuna, joka kertoo siitä, miten olemme viime vuosina menestyneet. Emme ole lentäneet vaan pudonneet. Suurin tulevaisuuden uhka on kuitenkin se, että suomalaisuutta vähätellään ja pidetään vallasta kiinni kynsin hampain. Ongelmana on vielä sekin, että suomalainen media ei edistä suomalaisuutta eikä modernia ajattelua. Jos ja kun haluamme menestyä myös tulevaisuudessa, meidän on päästettävä irti vanhakantaisesta ajattelusta”, kehottaa kansanedustaja Virtanen.

 

Seppo Huhta


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
8.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40
10.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää