Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Peltokangas vaatii eläkevakuutusmaksujen kohtuullistamista koronapandemian ajaksi: “Korulauseet yrittäjien auttamisesta ovat pelkkää silmänlumetta”

15.04.2021 |16:25

Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas jätti tänään toimenpidealoitteen hallitukselle, jossa vaatii hallitukselta välittömiä toimenpiteitä yksinyrittäjien eläkevakuutusmaksujen kohtuullistamisesta koronapandemian ajaksi ja maksatusten siirtämisestä koronarajoitusten jälkeiseen aikaan.

Hallituksen koronarajoitukset ovat aiheuttaneet yksinyrittäjille ongelmia myös eläkevakuutusten maksamisten kanssa. Vaikka yrityksellä ei välttämättä ole rajoitusten vuoksi lainkaan tuloja, joutuu yrittäjä Yel-maksun (jotkut myös Myel-maksun) kuitenkin maksamaan.

– Mikäli yrittäjä ei kykene maksua maksamaan, menevät maksut perintään ja tämä aiheuttaa yrittäjälle maksuhäiriömerkinnän, joka luonnollisesti tulee aiheuttamaan ongelmia yritystoiminnan jatkumiselle myös tulevaisuudessa ja pahimmassa tapauksessa estämään yritystoiminnan kokonaan, sanoo Mauri Peltokangas.

Näennäishuoli yrittäjistä pelkkää silmänlumetta

Peltokankaan mielestä on kohtuutonta, että yrittäjä joutuu nämä maksut täysimääräisinä ja varsinkin itsestään riippumattomista syistä koronarajoitusten aikana maksamaan.

– Mikäli hallitus ohittaa yksinyrittäjien hädän tässäkin asiassa, voidaan päätellä, että hallituksen näennäishuoli ja korulauseet yrittäjien auttamisesta ovat pelkkää silmänlumetta ja äänestäjien rauhoittelua, Peltokangas toteaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää