Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Peltokangas: Hallitus ei tingi turvallisuudesta

21.09.2023 |10:05

Tiukasta ja synkkenevästä taloustilanteesta huolimatta hallitus suuntaa voimavaroja sisäiseen turvallisuuteen ja erityisesti nuoriso- ja jengirikollisuuden ennaltaehkäisyyn ja torjuntaan. Poliisin määrärahat kasvavat yli 8 prosentilla verrattuna vuoteen 2023, mikä tarkoittaa yli 70 miljoonaa euroa.

Hallintovaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Mauri Peltokangas korostaa, miten talousarvioesityksessä huomioidaan erityisesti poliisitoimen resursointi nuoriso- ja jengirikollisuuden tutkinnassa ja torjunnassa.

– Samaten nuorisorikollisuuden ennaltaehkäisyyn suunnataan hankerahoitusta. Huumevalistuksen resursseja lisätään. Koska kouluissa ja oppilaitoksissa tehtävällä nuorisotyöllä on tärkeä rooli ennaltaehkäisevässä työssä, kohdistetaan rahoitusta myös sinne.

”Vastaamme kansalaisten huoleen”

Peltokangas pitää tärkeänä myös sitä, miten tiukentuvan kriminaalipolitiikan vaatimat säädösvalmisteluresurssit turvataan.

– Taloustilanteesta huolimatta hallitus vahvistaa sisäistä turvallisuutta, tiivistää Peltokangas.

– Vastaamme kansalaisten huoleen. Hallitus ei tingi turvallisuudesta.

Lisärahaa vankilaverkoston kehittämiseen

Koska vankilaverkostoa on kehitettävä, suuntaa hallitus lisävoimavaroja myös siihen. Pelastajakoulutuksen voimavarat turvataan lisäämällä sen määrärahoja 3,5 miljoonaa euroa suhteessa tekniseen kehykseen. Nämä määrärahalisäykset kohdistuvat sekä Helsinkiin että Kuopioon.

Puolustusvoimille myönnetään 259 miljoonaa euroa korvaamaan Ukrainaan jo luovutettuja suorituskykyjä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää