Pekkarinen HS:ssa: Hallituksen kaatuminen lähellä

14.08.2013 |17:09

Kansanedustaja Mauri Pekkarinen (kesk.) ennustaa Helsingin Sanomissa, että hallituksen kaatuminen on entistä lähempänä.

– Kukaan ei toivo tässä tilanteessa ennenaikaisia eduskuntavaaleja, mutta niiden todennäköisyys ja tarpeellisuuskin käyvät päivä päivältä ajankohtaisemmiksi, Pekkarinen sanoo Helsingin Sanomien mukaan tiedotteessaan tiistaina.
Hänen mukaansa hallituksen rajuksi äitynyt riitely osoittaa, että hallituksen toimintakyky on supistunut olemattomiin. Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) näyttää menettäneen otteensa hallituksen johtamisesta.
Pekkarinen viittaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jouni Backmanin arvioon, että hallituskumppanit ovat jättäneet valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) yksin. Pekkarinen vaatii hallitukselta johtajuutta.
– Mikäli pääministeri ei pysty sellaiseen, hänen on kyettävä tekemään hallituksen kohtaloa koskevat oikeat ratkaisut. Haluttiinpa tai ei, hallituksen kaatuminen on yhä lähempänä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
2.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31
9.
Suomen uutiset logo

Huippunyrkkeilijä Robert Helenius perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi: ”Arjessa pitää saada kokea turvallisuutta”

02.03.2025 |19:23

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää