Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

VTT Pasi Holm: Kummitteleeko uusi eurokriisi nurkan takana?

11.02.2025 |13:07

Trump on asettanut presidenttikautensa alussa uusia tuontitulleja Kanadalle, Meksikolle ja Kiinalle. Mikäli Yhdysvallat asettaa tuontitulleja EU-maille, EU:n vastatullit Yhdysvalloille ovat todennäköisiä. Kehityskulku olisi myrkkyä Suomen kaltaisille pienille eurooppalaisille maille, jotka ovat riippuvaisia ulkomaankaupasta, sekä tuonnista että viennistä. Vienti vaikeutuisi, tuonti kallistuisi ja inflaatio kiihtyisi osin myös euron arvon heikkenemisen myötä. VTT Pasi Holm arvioi, voisiko kehitys johtaa asteittain uuteen eurokriisiin.

Taloushistoriaan perustuva kokemusperäinen väittämä on, että Euroopan talouskriiseihin johtava kehitys on usein alkanut Yhdysvalloista. 1990-luvun laman juurisyy oli Yhdysvalloista alkanut rahoitusmarkkinoiden vapauttaminen. Euroopan maat seurasivat vuorotellen perässä ja vapauttivat omia rahoitusmarkkinoitaan. Suomessa rahoitusmarkkinoiden vapauttaminen johti yhdessä neuvostokaupan romahtamisen kanssa syvään lamaan.

Finanssikriisin 2007-2009 alkujuuret olivat Yhdysvaltain maksukyvyttömien asiakkaiden holtiton asuntoluototus, liittovaltion painostuksesta. Asuntoluottoja, erityisesti takaisinmaksukyvyltään keskimääräistä lainaajaa heikommille lainanottajille myönnettyjä ns. subprime-lainoja, arvopaperistettiin niputtamalla lainoista edelleenmyytäviä, nimellisarvoltaan monikymmenkertaisia johdannaisia kansainvälisille rahoitusmarkkinoille.

Yhdysvaltain asuntoluottokriisi muuttui finanssikriisiksi, kun asuntolainapankkien luottotappiot alkoivat kertautua lainoista muodostettuihin, nimellisarvoltaan monikymmenkertaisiin johdannaisiin. Epävarmuus pankkien ja rahoituslaitosten taloudellisesta tilasta kasvoi voimakkaasti. Finanssikriisi muuttui eurokriisiksi, kun rahoitusmarkkinat asuntoluottokriisin seurauksena seuraavaksi kiinnittivät huomiota Euroopan maiden julkisen talouden kestävyyteen ja kykyyn hoitaa maittensa pankkien vaikeuksia.

Suomen julkinen talous pysynyt alijäämäisenä eurokriisistä lähtien

Euroalueen nykyinen taloudellinen tilanne ei ole kauniisti sanottuna kovinkaan vahva kestämään taloudellisia takaiskuja. Talouskasvu on ollut vuosia heikkoa, poliittinen tilanne Saksassa ja Ranskassa epävakaata, Ukrainan kriisi pakottaa kasvattamaan puolustusmenoja ja Ukrainan tukeminen vie resursseja, jotka rahoitetaan velalla.

Viimeksi eurokriisi iski maihin, joiden sekä julkinen talous että vaihtotase olivat olleet alijäämäisiä vuosien ajan. Tuolloin tikunnokassa olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Nyt tikunnokassa voivat olla useat Itä-Euroopan maat sekä Ranska ja Suomi.

Suomen julkinen talous on ollut yhtäjaksoisesti alijäämäinen eurokriisistä lähtien. Vaihtotase, joka kuvaa koko kansantalouden velkaantumista, tasapainottui onneksi viime vuonna pitkään kestäneen alijäämäajan jälkeen.

Suomen on vältettävä kriisimaan leima

Rahoitusmarkkinoita rauhoittanevat Petteri Orpon ja Riikka Purran hallituksen määrätietoiset julkisen talouden tasapainottamistoimet. Ne osoittavat, että Suomi suhtautuu vakavasti velkaantumiseen ja vahvistaa edelleen käsitystä, että Suomi hoitaa velkansa.

Julkisessa keskustelussa on esitetty näkemyksiä, että Suomi voisi tasapainottaa julkista taloutta asteittain tulevien lähivuosien aikana. Mielestäni turvallisinta olisi tasapainottaa julkista taloutta etupainotteisesti. Kauppasota uhkaa heikentää Suomen talouskehitystä ja näin lisätä painetta julkisen talouden alijäämään.

Valtion kasvavan velkaantumisen riskinä ei ehkä niinkään ole uhka euroalueen alijäämämenettelyyn joutumisesta, vaan kriisimaan leiman välttäminen mahdollisessa uudessa eurokriisissä. Suomen maine rahoitusmarkkinoilla on pääomaa siinä missä perinteisempikin pääoma.

Pasi Holm, VTT


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Kauppasota loppui ennen kuin ehti alkaakaan – Kanada ja Meksiko haluavat rajadiilin USA:n kanssa

04.02.2025 |09:59

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
4.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
7.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34
8.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
9.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää