

LEHTIKUVA
Papiston vastainen protesti laajenee – Iran hyökkäsi Irakiin
Kurdinaisen kuolemaan johtaneesta pahoinpitelystä alkaneet mellakat saivat uuden käänteen, kun Iran hyökkäsi kurdikohteisiin Irakin puolella rajaa. Iran väittää, että alueella sijaitsee ”separatistiterroristien” tukikohtia. Irak ja YK ovat tuominneet iskut.
Kolmetoista ihmistä on kuollut Irakin kurdialueella Iranin ohjus- ja droneiskuissa, kertovat paikalliset viranomaiset. Iran väittää, että alueella sijaitsee ”mellakoitsijoita tukevien separatistiterroristien” eli Iranin kurdiopposition tukikohtia.
Irakin liittovaltion edustaja tuomitsi iskut ja YK:n paikallinen edustusto varoitti Irania ”holtittomasta rakettidiplomatiasta”, jolla on ”tuhoisat seuraukset”.
Kuolleiden määrä kasvaa kaiken aikaa
Paikallinen kurdien ihmisoikeusjärjestö Hengaw raportoi maanantaina, että Iranin turvallisuusviranomaiset ovat surmanneet 18 mielenosoittajaa, loukkaantuneita on 898 ja pidätettyjä yli 1 000.
Valtakunnallinen ihmisoikeusjärjestö Iran Human Rights kertoo kuolleiden mielenosoittajien lukumääräksi 76. Iranin valtion media ilmoittaa kuolleiden määräksi 41, mukana ovat myös turvallisuusjoukkojen ja hallitusta puolustavien militanttien menetykset.
Iranin mellakat saivat alkunsa 22-vuotiaan Mahsa Aminin kuolemasta. Mahsa Aminin hijab eli päähuivi oli uskonnollisen poliisin mielestä väärin puettu. Teheranissa käymässä ollut kurdinainen kuoli omaisten mukaan pidätyskeskuksessa tehdyn pahoinpitelyn seurauksena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- militantit uskonnollinen poliisi turvallisuusjukot rakettidiplomatia separatistiterroristit kurdioppositio Iranin kurdialueet Mahsa Amin Yhdistyneet kansakunnat mielenosoitukset Kurdit Kurdistan uhrit mellakat Murha Iran YK Irak Pahoinpitely
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teuvo Hakkarainen Iranin tapahtumista: ”Euroopan feministit vaikenevat”

Iranissa alkaa uusi mielenosoitusten aalto keskiviikkona – levottomuudet levinneet jo elintärkeään öljyteollisuuteen

Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon

Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Iran tuomitsi taas mielenosoittajia kuolemaan – syynä ”sota Jumalaa vastaan”

Kapina kytee Iranissa – enää kolmannes kansasta tukee pappisvaltaa ja moskeijat seisovat tyhjän panttina
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää