Artikkeli kuva

Kansalaisaktivisti Seida Sohrabi. Kuva: Heini Honkavaara.

Pakolaisen näkemys: kunniaväkivallasta tulisi puhua kouluissa kuten liikennesäännöistä 

22.08.2019 |19:17

Kansalaisaktiivi, pakolaisena Suomeen muuttanut Seida Sohrabi on rohkeasti puhunut kunniaväkivallasta jo vuosia. Viime aikoina asiasta on puhuttu myös runsaasti mediassa. Sohrabi on pitkään perännyt konkreettisia toimintamalleja, joihin vaarassa olevien nuorien olisi helppo tarttua.

Sohrabi sanoo Suomen Uutisille, että kouluissa tulisi ottaa käyttöön valistustyyppinen malli, jota käytetään jo nyt esimerkiksi liikennekasvatuksessa tai huumevalistuksessa.
– Tärkeää olisi, että kunniaväkivallan kierteestä eroon päässyt henkilö olisi mukana poliisin kanssa oppitunnilla, jolloin nuori näkisi konkreettisesti, että Suomessa yhteiskunnan kaikki toimijat auttavat häntä, ja että vaikeasta tilanteesta selviää, Sohrabi tarkentaa ehdotustaan.

Poliisin vastaus Sohrabin ehdotukseen

Suomen Uutiset kysyi ennalta estävän toiminnan johtajalta, ylikomisario Jari Taposelta, mitä mieltä hän on Sohrabin ehdotuksesta.
Näin kysyimme: Kunniaväkivallasta puhunut (Ylen aamu-tv 19.8., IS) kansalaisaktiivi, pakolaistaustainen Seida Sohrabi kertoi minulle eilen 19.8. puhelinhaastattelussa, että kouluissa tulisi kiertää poliisin ja kunniaväkivallasta eroon päässeen maahanmuuttajan kanssa kertomassa, kuinka Suomessa perheen harjoittamasta väkivallasta pääsee eroon – poliisi ja yhteiskunta auttaa alusta loppuun. Malli olisi turvallinen ja järkevä poispääsy. Tämän kaltaista valistustyötä on tehty esimerkiksi liikenneturvallisuuden ja huumeiden parissa. Mitä vastaat tähän konkreettiseen ehdotukseen? Onko tämänkaltaista toimintaa tehty tai suunnitteilla?
Taposen vastaus: Pidän tärkeänä, että tästä asiasta käydään julkista keskustelua. Kysymyksessä mainittu toimintamalli on käytössä Tanskassa ja siitä on saatu käsittääkseni hyviä kokemuksia. En näe estettä, miksei samankaltaista mallia voitaisi kehittää myös Suomessa.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää