Pääministeri Theresa May eroaa

24.05.2019 |16:11

Ison-Britannian pääministeri Theresa May kertoi eroavansa tehtävästään seitsemäs kesäkuuta. Hän purskahti kyyneliin kertoessaan palvelleensa maata, jota hän rakastaa.

Theresa May oli tiukan paikan edessä. Hän tapasi perjantaiaamuna konservatiivipuolueen niin sanotun 1922-komitean johtajan Sir Graham Bradyn. Brady kertoi, että May voi ilmoittaa erostaan itse ja poistua kunniakkaasti tai hänet syrjäytetään.

May valittiin David Cameronin seuraajaksi Brexit-kansanäänestyksen jälkeen. Tuolloin tuore pääministeri ilmoitti tavoitteensa.

– Brexit tarkoittaa Brexitiä, May julisti tuolloin.

May yritti pusertaa erosopimusta laiksi

May yritti kolme kertaa tuoda EU:n kanssa neuvotellun erosopimuksen parlamentin alahuoneen hyväksyttäväksi. Ensimmäisellä kerralla hänen ehdotuksensa tyrmättiin historiallisen suurin luvuin.

Sopimuksen hyväksyntä oli seuraavilla kerroilla koko ajan lähempänä läpimenoa. Sitten hän neuvotteli Työväenpuolueen kanssa etsiäkseen enemmistön saavuttavaa kompromissia.

May arveli, että sopimus voitaisiin hyväksyttää vielä kansanäänestyksessä. Se oli liikaa konservatiiveille. May oli alkanut pääministerinä ajaa opposition politiikkaa. Siinä käy harvoin hyvin.

Seuraaja voi olla Boris Johnson

Mayn eron ajoitus oli ymmärrettävää. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo vierailla saarivaltakunnassa kesäkuun alussa. Mayn kannalta olisi ollut nöyryyttävää toimia toimituspääministerinä vierailun ajan.

Konservatiivipuolue aloittaa Mayn eron jälkeisenä viikkona seuraajan valinnan. Valintamenettely kestänee muutaman viikon. Suosikki seuraavaksi pääministeriksi on ex-ulkoministeri Boris Johnson. Hänet tunnetaan tiukkana EU-eroa kannattavana miehenä.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää