

Viikon 43/2021 luetuin
Pääministeri Sanna Marin vaikuttaa käyvän ylikierroksilla, provoaa röyhkeästi kriitikoilleen ja omalle kannattajakunnalleen – “boom-boom-boomeri”
Tätä ei näe joka päivä. SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin ja demariden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ilmari Nurminen kettuilevat julkisesti kriitikoilleen ja samalla omalle äänestäjäkunnalleen. Molemmat SDP:n johtohahmot ovat joutuneet viime päivinä erittäin rankan moiteryöpyn kohteeksi. Närää on herättänyt Marinin liiallinen tukeutuminen noviisipoliitikko Nurmiseen, välinpitämätön ja ylimielinen asenne sekä pääministerin omaan persoonaan keskittyvä somejulkisuus. Kaksikon julkaisema kuva onnistuu osumaan kaikkiin näihin kipukohtiin. On todennäköistä, että sen julkaisu kiihdyttää moitteita entisestään.
Taustaa:
Pääministeri Sanna Marinin (sdp.) arvostelukykyä on arvioitu hyvin kriittisesti viime päivinä. Seiska-lehti paljasti torstaina pääministerin roudanneen baarikavereitaan jatkoille Kesärantaan viiden tilataksin voimin. Lehti kyseenalaisti Marinin tavan juhlia pienellä porukalla itse samaan aikaan kun suomalaiset velvoitettiin kärvistelemään kotioloissa. Juhlittu on koko kesä. Pääministerin omaa virka-autoa väitetään käytetyn biletaksina.
Yle julkaisi niin ikään torstaina pitkän kirjoituksen, jossa on haastateltu nimettömänä lukuisia demareita. Ylen jutun ydinkohtia:
Nurmisen asema: “Marinin ystävän, kansanedustaja Ilmari Nurmisen (sdp.) nimi nostattaa osassa demariryhmää ärtymystä. Myös tämä tuli esiin ryhmäkokouksessa. Arvostelijoiden mukaan vaikutusvaltainen pääministeri nostaa pitkäaikaista ystäväänsä Nurmista esiin vähän joka yhteydessä, kun taas jotkut demariedustajista kokevat jäävänsä varjoon.”
“Vakavahenkiseen politiikkaan tottuneille sosiaalidemokraateille Marinin instagram-tyyli menee yli hilseen”
Ylikuntoon aikaisemmin itsensä juossut Marin on kertonut julkisuudessa aloittaneensa juoksuharrastuksen. Asialla on puolensa ja puolensa: “Jotkut kuvailevat Marinin olevan energisempi kuin keväällä. Jotkut ovat huolissaan siitä, että kierroksia on jopa liikaa. Osa kollegoista kokee, että tämän pitäisi myös osata rentoutua. Demariryhmässä jotkut miettivät jälleen Marinin terveydentilaa ja sitä, jaksaako ja kestääkö pääministeri.”
PS ei katso hyvällä Marinin touhuamista
Sanna Marinin ja lauantaiaamuna julkaisema yhteiskuva Ilmari Nurmisen kanssa aiheutti melkoista tyrmistystä. Somessa asiaa on puitu koko päivä. Monet perussuomalaiset kommentoivat asiaa.
Puheenjohtja Riikka Purra kirjoittaa: “Kun puheenjohtaja-pääministeri kettuilee puolueensa ydinkannattajille, eivät asiat taida enää olla ihan kunnossa. Tuleeko pääministerin ylikierroksilla käymisestä kenellekään mieleen muuan A. Stubb?”
Kun puheenjohtaja-pääministeri kettuilee puolueensa ydinkannattajille, eivät asiat taida enää olla ihan kunnossa.
Tuleeko pääministerin ylikierroksilla käymisestä kenellekään mieleen muuan A. Stubb?
— Riikka Purra (@ir_rkp) October 23, 2021
Kansanedustaja Jani Mäkelä kommentoi: “Vallanpitäjiä pitää voida arvostella, vaikka olisivatkin nuoria ja naisia. Lisäksi on naurettavaa, että 35-vuotias nimittää muita boomeriksi. “
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.) analysoi viestiä: “Mielenkiintoinen kommentti boomereista. Nimittäin juuri SDP on “boomereiden” puolue. Jäsenten ja kannattajien keski-ikä kaikista puolueista korkein. SDP:llä jäsenistön keski-ikä 70 vuotta ja heillä myös iäkkäin kannattajakunta kaikista puolueista.
Antikainen pitää Marinin ulostuloa tekopyhänä: “Pääministerimme Sanna Marinin mielestä nuoruutta ei saa pilkata esim.. tytöttelemällä, mutta korkeaa ikää saa pilkata hänen esimerkillään “boomeroimalla”. Hänen ikäänsä ei saa arvostella eikä oikein muutakaan toimintaa, mutta hän saa boom-boom-boomeroida.”
Kansanedustaja Ari Koponen (ps.) kirjoittaa: “Ensin demarit lupaavat vanhuksille ”vappusatasen” mitä ei sitten anneta. Nyt demari pääministeri Marin käyttää USA:n nuorisoslangin aikuisille annettua ”boomer” -pilkkanimeä. Sen tarkoitus on ollut vähätellä aikuisten ihmisten näkökulmaa. Upeaa arvostusta elämänkokemusta kohtaan.”
Ensin demarit lupaavat vanhuksille ”vappusatasen” mitä ei sitten anneta. Nyt demari pääministeri Marin käyttää USA:n nuorisoslangin aikuisille annettua ”boomer” -pilkkanimeä. Sen tarkoitus on ollut vähätellä aikuisten ihmisten näkökulmaa. Upeaa arvostusta elämänkokemusta kohtaan.
— Ari Koponen (@AriKoponenPS) October 23, 2021
PS-puoluesihteeri Arto Luukkanen kysyy, “liittyykö tämä vanhojen ihmisten halveksunta ja lilakoiva pilkka jotenkin sosiaalidemokratian syvään ideologiseen sisältöön? “
Kansanedustaja Vilhelm Junnila kirjoittaa: “Ensin pääministeri Sanna Marin kertoi ettei toteuta eläkeindeksin korotusta ja sen jälkeen v****ili suoraan suurille ikäluokille. Mahtaa eläkeläistä harmittaa muulloinkin kun vappuna vaikka Sannaa ja Ilmaria toki hymyilyttää. Hei boomeri, ota coolimmin!”
Keskusteluun osallistuu myös eduskuntaryhmyri Ville Tavio: “Pääministeri järjestää öisiä juhlia virka-asunnollaan samalla kun ravintola-ala on hallituksen rajoitusten kohteena. Vastineena kritiikkiin pääministeri pilkkaa sodan jälkeisiä sukupolvia.”
Pääministeri järjestää öisiä juhlia virka-asunnollaan samalla kun ravintola-ala on hallituksen rajoitusten kohteena.
Vastineena kritiikkiin pääministeri pilkkaa sodan jälkeisiä sukupolvia.
— Ville Tavio (@VilleTavio) October 23, 2021
PS-nuorisojärjestön pj Miko Bergbom moittii Marinin heikkoa tilannetajua: “Pääministerillä on kyllä kieltämättä tilannetaju hallussa. Kritiikkiä satanut kaverin suosimisesta sekä artistien raahaamisesta kesärantaan taksilla ryyppäämään. Jos haluaisi hieman sovitella, niin tämä ei välttämättä olisi paras peliliike. Onko kenties osoitettu omille?”
Pääministerillä on kyllä kieltämättä tilannetaju hallussa.
Kritiikkiä satanut kaverin suosimisesta sekä artistien raahaamisesta kesärantaan taksilla ryyppäämään.
Jos haluaisi hieman sovitella, niin tämä ei välttämättä olisi paras peliliike. Onko kenties osoitettu omille? pic.twitter.com/jk8Ky20gIK
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) October 23, 2021
Rajuja moitteita myös omasta leiristä
Pääministerin kummalliseen ulostuloon kiinnittää huomiota myös punavihreiden aktiivisimpaan leiriin lukeutuva koomikko, nettihahmo Iikka Kivi. Hän oudoksuu Marinin viestiä, jossa näytetään kieltä juuri niille kipukohdille, joista Marinia on SDP:ssä viime aikoina moitittu.
Kivi kirjoittaa: “Hallituslähteet: SDP:ssä koetaan osin ongelmaksi pääministerin julkkishengaus-bileimago, ylimieliseksi tulkittava viestintä ja se, että PM kuuntelee etupäässä lapsuusystäväänsä Ilari Nurmista. Marin: Hold my breakfast”.
Hallituslähteet: SDP:ssä koetaan osin ongelmaksi pääministerin julkkishengaus-bileimago, ylimieliseksi tulkittava viestintä ja se, että PM kuuntelee etupäässä lapsuusystäväänsä Ilari Nurmista.
Marin: Hold my breakfast pic.twitter.com/4XlzgQPrnX
— Iikka Kivi (@KoomikkoKivi) October 23, 2021
Kivi jatkaa: “Jos kyse olisi vaikkapa viihdetaiteilijasta, tämän tason röyhkeä provoilu olisi jopa viihdyttävää. Mutta siihen on ihan perustellut syyt, miksi pääministerin ei kannata viestiä ihan samoin kuin keskimääräisen somejulkkiksen.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilmari Nurminen Miko Bergbom Vilhelm Riikka Purra Sanna Marin Ville Tavio Vilhelm Junnila Sanna Antikainen Arto Luukkanen Jani Mäkelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.

Purra Ylen puheenjohtajatentissä: Tärkeintä on turvallinen Suomi – ”Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ratkaistaan kiristämällä maahanmuuttopolitiikkaa”
Ylen alue- ja kuntavaalien kolmannessa puheenjohtajatentissä kohtasivat torstai-iltana perussuomalaisten Riikka Purra, vihreiden Sofia Virta ja Liike Nytin Harry Harkimo.
Uusimmat

Purra: Suomalaisen turvallisuuden ja puolustuksen suuri päivä

Junnila: Tämä ei ole aprillia – jalkaväkimiinat palaavat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää