

Kaupunginvaltuutettu Jenna Simula, vierellään Sebastian Tynkkynen. Kuva: Oulun kaupungin Youtube-lähetys. / Youtube
Oulun valtuusto nosti vimeinkin turvallisuusasiat keskusteluun – “Saisitte hävetä!”, “kotouttaminen ei saa vaarantaa lasten turvallisuutta”, “tyttöjä revitty vessoihin”
Oulun kaupunginvaltuuston maanantaina järjestämä turvallisuusseminaari kuvasti omalta osaltaan erinomaisesti maahanmuuttokeskustelun vaikeutta. Vanhojen puolueiden on tavattoman vaikeaa esittää minkäänlaisia uusia ajatuksia tai ratkaisuja, ja niinpä puheenvuorot jäävät kliseiden toisteluksi. Kriittisimmät puheenvuorot tulivat perussuomalaisten ja Asyl-valtuustoryhmän riveistä. Puheenvuorot äityivät välillä tulikivenkatkuisiksi.
Seminaarin aluksi eri viranomaistahojen edustajat kertoivat Oulun turvallisuustilanteesta ja maahanmuuttajien kotouttamisesta omasta näkökulmastaan. Tähän kului suurin osa kolmen tunnin seminaarista.
Poliisi: tarkoitus olikin herättää keskustelua
Apulaispoliisipäällikkö Arto Karnaranta puolusti poliisin valitsemaa tiedotuslinjaa, joka on herättänyt toimittajissa ja tutkijoissa paljon kritiikkiä.
– Poliisin tarkoitus oli saada aikaan julkista keskustelua aiheesta, josta yleensä vaietaan, apulaispoliisipäällikkö Karnaranta korosti.
Turvapaikanhakijoiden raiskausepäilyjä tutkiva rikosylikomisario Markus Kiiskinen vahvisti, että tiedotuslinja oli tarkoituksella valittu. Poliisin julkaisemien varoitusten tarkoitus oli herättää keskustelua, ennaltaehkäistä uusia rikoksia ja rohkaista rikoksen uhreja kertomaan rikoksista.
Poliisin tilastojen näkökulmasta Oulun katuturvallisuustilanne on paras 20 vuoteen. Pinnan alla kuitenkin kuhisee: huumausainerikollisuus ja siihen liittyvä väkivaltainen velanperintä ovat suuria ongelmia.
Kolmannes seksuaalirikollisista ulkomaalaisia – rikokset koventuneet
Tietyissä rikostyypeissä ulkomaan kansalaisten yliedustus on poliisin mukaan huomattava: kolmannes Oulun seksuaalirikoksista on ulkomaalaisten tekemiä.
Vuoden 2015 turvapaikanhakijavyöry näkyi apulaispoliisipäällikön mukaan tilastoissa siten, että vuonna 2016 oli selvä piikki erityisesti seksuaalisissa ahdisteluissa. Sen jälkeen ahdistelut vähenivät, mutta tilalle tuli kovempaa seksuaalirikollisuutta, kuten nyt esillä olevat grooming-jengit ja raiskaukset.
– Oulussa ollaan menossa erittäin huolestuttavaan suuntaan, apulaispoliisipäällikkö Karnaranta sanoi.
Maahanmuuttoviraston apulaispäällikkö Raimo Pyysalo kiteytti hakijatulvan jälkitilanteen kertomalla, että yli 32 000 tulijasta yli 10 000 on yhä vastaanoton piirissä. Suurin osa näistä on vielä uusintahakemus- ja valituskierteessä. Noin tuhat henkilöä odottaa maasta poistamista.
“Saisitte hävetä!”
Perussuomalaisten ryhmäpuheenvuoron pitänyt Sebastian Tynkkynen moitti sitä, että kaikenlainen asioiden esille ottaminen on tulkittu “rasismiksi”.
Tynkkynen korosti, että perussuomalaiset vaativat kotouttamiseen niitä samoja muutoksia, joita ovat aiemminkin vaatineet: kotouttamistoimenpiteet eivät saa vaarantaa lasten turvallisuutta päiväkodeissa ja kouluissa.
Erikseen Tynkkynen vaati turvapaikanhakijamiehille porttikieltoa nuorisotaloille.
Perussuomalaiset vaativat myös Oulun kaupungin hallitusohjelmatavoitteisiin toivetta humanitaarisen maahanmuuton lopettamisesta, sillä isot kaupungit joutuvat kantamaan isoimmat seuraukset sen lieveilmiöistä.
Omasta puolestaan Tynkkynen päätti puheenvuoronsa valtuustolle osoitettuun moitteeseen: “Saisitte hävetä!”
Perussuomalaisten valtuutettu Juha Vuorio kiinnitti huomiota siihen, että poliisin johto on nyt aktivoitunut tiedottamaan näistä aisoista, joista tähän saakka ei ole puhuttu.
– Me perussuomalaiset olemme puhuneet näistä asioista koko tämän vuosituhannen ajan. On tervetullut asia, että muutkin tulevat joukkoon, Vuorio pamautti.
Lokka arvosteli seminaaria, kehotti omatoimisuuteen
Kaikkein kirpeimmän ryhmäpuheenvuoron piti grooming-tapausten julkisuuteen saamisessa ratkaisevaa roolia näytellyt Junes Lokka (asyl.), jonka mielestä turvallisuusinfo oli “tyypillinen seminaari, eli täysin turha tilaisuus”.
Lokka arvosteli poliisin suhtautumista oululaisvanhempiin, jotka olivat itse ottaneet kiinni tyttärensä raiskauksesta epäillyn. Jatkossa Lokka kehotti ihmisiä hoitamaan asiat “ilman poliisia”. Monet valtuutetut olivat pöyristyneitä Lokan viittauksesta oman käden oikeuteen.
Asia ei ole kuitenkaan aivan yksioikoinen. Oulun seksuaalirikossarjan ensimmäisiin paljastuksiin lukeutui Seiskan haastatteleman isän tarina, jossa omatoimisuus johti tuloksiin. “Poliisi ei löytänyt tekijää kuuteen päivään, joten toisen uhrin isän kanssa päätimme toimia itse. Epäilty löytyi kuudessa tunnissa”, tyttärensä ahdistelusta kauhistunut isä kommentoi viime vuoden puolella.
Turvapaikanhakijamiesten kouluvierailuja Lokka luonnehti “parittamiseksi”.
Junes Lokka arvosteli kaupunkia siitä, että turvapaikanhakijoita ylipäätään otettiin Ouluun avaamalla heille vuonna 2015 hätämajoitus.
– Jos ette olisi ottaneet näitä, niin ongelmia ei olisi, Lokka pauhasi.
Simula: “Kouluvierailut lopetettava pysyvästi”
Kaupunginhallituksen jäsen Jenna Simula (ps.) vaati omassa puheenvuorossaan samaa kuin vuosi sitten tekemässään valtuustoaloitteessa: päiväkoteihin tai kouluihin ei tule viedä vierailemaan sellaisia henkilöitä, joiden taustoja ei varmuudella voida selvittää.
Simulan mukaan vierailut ovat omiaan luomaan lapsille ja nuorille valheellista turvallisuuden tunnetta täysin tuntemattomia henkilöitä kohtaan.
Jenna Simula muistutti, että ulkomaalaiset ahdistelevat oululaistyttöjä netin lisäksi myös julkisilla paikoilla: tyttöjä on esimerkiksi yritetty repiä väkisin kauppakeskuksen vessaan.
Oulun kaupunki on julkaissut keskustelun Youtubessa:
Oulun Turvallisuusseminaari. Youtube, 3 h 6 min.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Oulun moskeijan sulkemista harkittava

Rantanen: Mitä hallitus aikoo tehdä turvapaikanhakijoiden muodostamalle uhalle?
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.