Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Orpo lupasi Taviolle: Hallitus valmiina harkitsemaan polttoaineveron laskua

05.06.2018 |16:09

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio kysyi tänään tiistaina eduskunnan täysistunnossa valtiovarainministeri Petteri Orpolta (kok.), onko hän nyt tarkistanut hallituksen päätöksen polttoaineverotuksen harkinnasta, jos raakaöljyn hinta nousee 80 dollariin.

Viime viikon suullisella kyselytunnilla Orpo vastasi Taviolle, että ei muista hallituksen aiempaa päätöstä.

Nyt Orpo oli tarkistanut päätöksen ja totesi Tavion sitä uudelleen kysyessä, että hallituksen aiempi päätös on yhä voimassa.

Jos raakaöljyn hinta siis nousee 80 dollariin, niin hallitus lupaa harkita polttoaineveron laskua.

Hintaa voisi laskea jo nyt

Raakaöljyn (Brent-indeksi) hinta on poukkoileva ja kävi hiljattain yli 80 dollarissa. Nyt hinta on 75 dollarissa. Tavio kuitenkin katsoo, että trendi on selvästi nouseva, joten 80 dollarin raja ei ole kaukana.

– Olen tyytyväinen Orpolta saamaani lupaukseen, mutta nyt täytyy katsoa, pitääkö lupaus jos öljyn hinta nousee, Tavio sanoo.

– Itse olisin valmis laskemaan polttoaineverotusta jo nykyhinnoilla, Tavio huomauttaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
2.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää