

LEHTIKUVA
Orpo älähti vaimonsa häirinnästä – puoliso valmisteli turvapaikkapäätöksiä, samalla osakkaana lakifirmassa
Virkamiesasemassa Maahanmuuttovirastossa toiminut Niina Kanniainen-Orpo on myös osakkaana äskettäin perustetussa Lakiverstas Oy:ssä, jonka viime tilikauden tulos jäi 1 700 euroa tappiolle.
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ilmoitti viikonloppuna Facebookissa, että hänen vaimonsa on joutunut kokemaan epäasiallista käytöstä.
– Vaimoni on joutunut häirinnän ja uhkailun kohteeksi. Tätä on jatkunut jo pitkään, Orpo kirjoitti.
“Vaimoni ei vastaa Suomen maahanmuuttopolitiikasta”
Valtiovarainministerin mukaan uhkailun taustalla on perätön väite, jonka mukaan hänen vaimonsa Niina Kanniainen-Orpo olisi perustanut lakiasiantoimiston avustaakseen turvapaikanhakijoita.
– Vaimoni ei ole, eikä hänen toimistonsa ole, ajanut yhdenkään kansainvälistä suojelua hakeneen ihmisen asiaa. Ei yhdenkään. Eikä toimistoon ole tullut niistä euroakaan. Vaimoni ei vastaa Suomen maahanmuuttopolitiikasta. Työtään hän tekee virkamiehenä oikeuslaitoksessa, jolloin tällainen liiketoiminta ei edes olisi mahdollista, Orpo kirjoitti.
Kirjoituksessa ei tullut ilmi, missä perättömiä tietoja on levitetty.
Lakitoimisto ei ole vielä ehtinyt toimia pitkään
Valtiovarainministerin puoliso Kanniainen-Orpo on koulutukseltaan juristi ja hän on osakkaana turkulaisessa Lakiverstas-nimisessä lakiasiaintoimistossa.
Lakiverstaan tarjoamiin palveluihin kuuluvat esimerkiksi testamenttiasiat, riita-asioiden sovittelu, perunkirjoitukset sekä osakassopimusten tekeminen osakeyhtiötä perustettaessa.
Lakiverstas tarjoaa apuaan myös hallinnollisissa muutoksenhakukeinoissa, eli lähinnä erilaisissa oikaisupyynnöissä ja valituksissa. Molemmissa on kyse asiakkaan oikeusturvasta haettaessa muutosta viranomaisen tekemään hallintopäätökseen. Hallintopäätöksiä taas ovat viranomaisen kirjallisesti antamat ratkaisut, joissa päätetään hallinnon asiakkaan edusta, oikeudesta tai velvollisuudesta.
Esimerkiksi turvapaikan hakeminen tapahtuu hallinnollisessa menettelyssä.
Lakiverstas on nuori yritys, joten sen toiminta ja asiakkuussuhteiden luominen ovat alkuvaiheessa. Yhtiön viimeisin tilikausi päättyi joulukuussa 2016 ja tilikaudella liikevaihtoa kertyi vain 1 490 euroa. Myös tilikauden tulos jäi 1 700 euroa tappiolle eikä yhtiölle ollut vielä kertynyt varallisuutta jaettavaksi osinkoina omistajilleen.
Ylitarkastaja valmistelee turvapaikkapäätökset
Kanniainen-Orpo on tänä ja viime vuonna toiminut Maahanmuuttoviraston (Migri) palveluksessa. Hän toimi Migrin Turun turvapaikkayksikössä ylitarkastajana.
Turvapaikkayksikössä ylitarkastajan tehtäviin kuuluu muun muassa kansainvälistä suojelua hakevien asemaa koskevien päätösten, eli turvapaikkapäätösten valmistelu sekä turvapaikkapuhuttelut.
Kyse on siis hallintomenettelystä, joista tehtävät päätökset ovat laajasti muutoksenhaun piirissä.
Sivutoimet luvanvaraisia
Orpon Facebook-kirjoituksen tausta on ymmärrettävissä, koska hänen vaimonsa asema sekä Lakiverstas Oy:n osakkaana että samanaikaisesti virkamiestehtävässä Migrissä on saattanut herättää ihmetystä.
Tosiasiassa virkamiestehtävän aikana sivutoimet ovat kuitenkin aina luvanvaraisia. Virkamiehen ei ole edes mahdollista toimia sellaisessa sivutoimessa, joka vaarantaisi luottamuksen virkamiehen tasapuolisuuteen.
Artikkelia on muokattu Kanniainen-Orpon tämänhetkisen työtehtävän osalta. Alkuperäisessä artikkelissa Kanniainen-Orpon kerrottiin työskentelevän edelleen Maahanmuuttoviraston palveluksessa. Lähteenä on käytetty Migrin nimitysmuistiota, jonka mukaan Niina Kanniainen-Orpon määräaikainen virkasuhde jatkuu 30.9.2017 saakka. Artikkelin kirjoittamisen jälkeen kävi ilmi, että Kanniainen-Orpon virkasuhde on kuitenkin loppunut jo aiemmin.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Kokoomukselta tukea “terroristit kouluihin”-vaatimukselle

Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – “Tulijat pitävät meitä hölmöinä”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.