
Donald Trumpille jättipotti – myös senaatti ja edustajainhuone menossa republikaaneille
Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Voitto varmistui, kun Trump sai tai on saamassa taakseen kaikki vaa’ankieliosavaltiot.
PS ARKISTO
Donald Trump teki historiaa. Hänestä tuli tiistaina vasta toinen Yhdysvaltojen presidentti, joka valitaan tehtävään välikauden jälkeen. Tähän on aiemmin kyennyt vain Grover Cleveland kausilla 1885-1889 ja 1893-1897.
Vuonna 2016 Trumpin valinta järkytti liberaalia järjestelmää luihin ja ytimiin. Sen oli hätäpäissään kehiteltävä selityksiä valtameren molemmin puolin. Harha-askel historian kaidalta polulta johtui kuulemma viheliäisistä valeuutisista ja venäläisten vaalivaikuttamisesta. Tosi-tv-tähti oli korkeintaan puhunut pölvästit pyörryksiin. Mutta moukalle riitti moukan tuuri. Peiliin poliittinen eliitti ei viitsinyt vilkaista.
Nyt 2024 ”asiantuntijoilla” ovat vitsien lisäksi selitykset vähissä. Miten taas kävi näin?
Tällä kertaa Trumpin voitto oli ylivoimainen. Hän voitti kaikki vaa’ankieliosavaltiot sekä kaikkien äänten enemmistön. Lisäksi hän johdatti puolueensa valtaan senaatissa sekä näillä näkymin myös kongressissa. Historiallisen mittaluokan suoritus ja poliittinen ”comeback”, pakko myöntää.
Yle soperteli tuoreeltaan, kuinka Trump ”tunnetaan poliitikkona, liikemiehenä ja rikollisena”. Niinpä niin. Viime vuosien USA:n ”uutisten” perusteella amerikkalaiset halusivat tieten tahtoen presidentikseen vallankaappausta yrittäneen seksuaali- ja sarjarikollisen, joka ei enää edes vaivaudu peittelemään fasistisia pyrkimyksiään.
Tuloksiin nähden suomalaisen median USA-uutisointi näyttäytyy jatkuvalta vasemman laidan toiveajattelulta. Tosin tämäkin lienee turhan hyväntahtoinen tulkinta.
Valtamedia käyttää valtaa ja massamedia liikuttaa massoja. Se muovaa ja manipuloi julkista mielipidettä. Demokratiassa tällä on väliä, sillä myös poliitikkojen pallit heiluvat julkisen mielipiteen tahdissa. Tästä vaikutusvallasta saati sen väärinkäytöstä ei mediassa koskaan puhuta. Eihän korppi korpin silmää noki.
Suomessa Kamala Harris olisi saanut, jos ei pohjois-korealaisia, niin kekkoslaisia kannatuslukemia. Voisiko tämäkin todistaa valtamedian valtaa? Ei sentään. Arvioihan eräskin entinen USA-kirjeenvaihtaja, kuinka ”Suurin osa Yhdysvaltain äänioikeutetuista tietää Amerikan politiikasta vähemmän kuin uutisia seuraavat suomalaiset”. Keskivertosuomalainen osaisi ehkä sijoittaa yhden osavaltion vaalikartalle, mutta hän tuntee kyllä sydänmaiden sielunmaiseman juuriaan myöten. Onhan hän kuitenkin katsonut Ylen iltauutiset.
Amerikkalaisten enemmistö äänesti Trumpia tämän edustamien asioiden ja arvojen vuoksi. Hänellä on vahva mandaatti ajamalleen politiikalle. Jos tämän sanoo ääneen, on vaikeampi tuomita tulevia politiikan muutoksia. Mutta kun tuomita täytyy.
Media on omin voimin ruumiillistanut Trumpista kulttuurisodan symbolin ja samalla siirtynyt tarkkailijasta taistelijaksi. Myös eksentrinen monimiljardööri Elon Musk muuttui sananvapauden ja viimeistään Trumpin kannattamisen myötä mediapuolueen viholliseksi kuin nappia painamalla.
Valitettavasti Trumpin ensimmäisestä valinnasta ei opittu mitään, vaan äänestäjien viesti sivuutettiin tylysti. Liberaali mediaeliitti päinvastoin lisäsi kierroksia. Natsikortti ei vaan vieläkään ollut valttia. Nykydemokraatteihin verrattuna jopa Trump alkoi vaikuttaa normaalilta. Ehtivätköhän seuraavan neljän vuoden aikana katsoa peiliin?
Suomessa Markku Ruotsila ennakoi parhaiten Trumpin paluun. Tästä hyvästä vasemmistoväki tuomitsi hänet tietenkin turhanpäiväiseksi tutkijaksi. Ruotsilan uudessa kirjassa Trumpin Amerikka on muuten pitkälti toistasataa sivua lähdeviitteitä. On virkistävää nähdä, mihin esitetyt väitteet perustuvat. Suosittelen lukemaan.
ONNI ROSTILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Voitto varmistui, kun Trump sai tai on saamassa taakseen kaikki vaa’ankieliosavaltiot.
Yhdysvaltain presidentinvaalit saivat huiman käänteen, kun supersuosittu mediavaikuttaja Joe Rogan ilmoitti tukevansa Donald Trumpin uudelleenvalintaa. Roganin päätös on merkittävä, sillä aiemmin hänet on tunnettu vasemmistolaisen Bernie Sandersin tukijana.
Elon Musk on ihmiskunnan kiistämätön innovaattori sekä talousnero. Ihmeaikuisen uskomattomat ansiot saavat sadat miljoonat ihmiset kuuntelemaan tarkalla korvalla tämän maailman rikkaimman ihmisen ajatuksia. Ne voivat vielä ratkaista Yhdysvaltain seuraavan presidentin nimen.
Lontoon finanssialueella ollaan pragmaattisia ja hiljaa innostutaan ajatuksesta, että vanha valta palaisi Valkoiseen taloon. Asiasta puhutaan hyvin pienillä kirjaimilla mutta selvää on, että Lontoon City haluaa Donald Trumpin takaisin, tietää Politico
Demokraattien presidenttiehdokkaaksi maanantaina alkavassa puoluekokouksessa nimitettävästä Kamala Harrisista puhutaan yleensä hänen ihonvärinsä ja sukupuolensa kautta: hän olisi ensimmäinen musta nainen Yhdysvaltain presidenttinä. Sen sijaan hänen poliittiset näkemyksensä ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Harris julkaisi äskettäin talouspoliittisen ohjelmansa, jota Trump on verrannut kommunismiin.
Donald Trump on neuvonantajiensa kanssa tullut siihen tulokseen, että he nostavat maahanmuuttokriittisyyden Trumpin vaalikampanjan keihäänkärjeksi. Idea massiivisista karkotuksista palautuu 1950-luvun puoliväliin, jolloin maasta karkotettiin 1,3 miljoonaa meksikolaista laitonta siirtolaista. Trump vakuutti maanantaina vievänsä läpi Yhdysvaltin historian suurimman karkotusohjelman, mikäli tulee valituksi.
Puhemies Jussi Halla-aho naulasi keskiviikkona someen omat teesinsä syistä, jotka avittivat Donald Trumpin Yhdysvaltain 47. presidentiksi. Trump voitti vaalit siitä huolimatta, että liberaalit ja media nimittelivät Trumpia toistuvasti "pelleksi, huijariksi, fasistiksi, rikolliseksi, epäpäteväksi ja ties miksi”.
Viikon suosituimmat
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.
Lue lisää
Lue lisää