

Kansanedustaja Arja Juvonen.
Onko hoitajan palkka ja eläke tabu – perussuomalaisten kysymys jäädytti peruspalveluministerin kyselytunnilla
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kysyi torstain kyselytunnilla hallitukselta pienituloisten ja pientä eläkettä saavien hoitajien tilanteesta sekä siitä, eikö palkkaus toimisi myös hoitoalan mielekkyyttä lisäävänä tekijänä. Hallituksen puolesta kysymyksiin sai vastata keskustan perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko.
Pienituloisten ja köyhien ikääntyvien naisten määrä kasvaa tulevaisuudessa ja he ovat juuri niitä palveluihin hakeutuvia myös tulevaisuuden vanhenevassa Suomessa, Juvonen muistutti.
– Vastatessaan kysymykseeni ministeri Saarikko yllätti täysin. Kissa näytti vieneen hänen kielensä, eikä hän suostunut vastaamaan kysymykseen hoitajien taloudellisesta tilanteesta yhtikäs mitään, Juvonen toteaa.
– Tiedän toki, että eduskunta ei päätä hoitajien palkoista, mutta olisi ministeri nyt voinut jotakin muutakin sanoa kuin vain kieltäytyä vastaamasta. Vaikkapa sen, että miten hoitoalalle hakeutumisen mielekkyyttä lisätään. Vastaamattomuudellaan keskustan ministeri Saarikko kumarsi elinkeinoelämän edun ajajille, mutta pyllisti hoitajille, Juvonen jatkaa.
Juvosen mielestä ministerin tökerö vastaamattomuus oli varsinainen hoitajan suolaus viikolla käydyn vanhuskeskustelun päätteeksi.
– Hoitajia suututtaa se, että heille tärkeälle asialle viitattiin kintaalla. Onko hoitajan palkka tai siitä tienatut eläkemuruset tabu? Sehän on avaintekijä, jolla saadaan hyvät ja pätevät hoitajat pysymään hoitoalalla.
“Kutsumus ei elätä hoitajaa”
Monet eläkkeellä olevat hoitajat käyvät myös edelleen tekemässä sijaisuuksia ja paikkaamassa näin puuttuvaa henkilöstöä hoitoalan arjessa.
– Heissä on valtava osaaminen, hiljainen tieto ja voimavara, Juvonen muistuttaa.
Juvonen toivoo Suomen näkevän hoitajansa sellaisessa valossa, mihin kuuluu myös asianmukainen palkkaus ja eläke.
– Vuorotyöstä tulee ansaita riihikuivaa rahaa, eikä murusia. Kutsumus ei elätä hoitajaa nuorena eikä vanhana, Juvonen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.