Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Oikeusministeriön lakiluonnos: Ulkomailla määrätty kuolemanrangaistus Suomessa täytäntöön vapausrangaistuksena

13.01.2025 |16:56

Oikeusministeriössä valmistunut lakiluonnos ehdottaa, että vieraassa valtiossa määrätty kuolemanrangaistus voitaisiin panna Suomessa täytäntöön vapauteen kohdistuvana seuraamuksena.

Tällä hetkellä Suomessa voidaan panna täytäntöön vain sellaisia vieraassa valtiossa annettuja tuomioita, joista on seuraamuksina vapausrangaistuksia, sakkoja tai tahdosta riippumattomaan psykiatriseen hoitoon joutumista. Uusi lakimuutos antaisi Suomen viranomaisille toimivallan panna myös ulkomailla tuomittu kuolemanrangaistus täytäntöön Suomessa muuntamalla se vapausrangaistukseksi.

Murhasta kuolemaantuomittu irakilaismies oleskeli Suomessa

Muutoksen taustalla on julkisuudessa syksyllä 2023 ollut tapaus, jossa murhasta kuolemanrangaistukseen tuomittu irakilaismies oli oleskellut Suomessa.

– Tavoitteena on toteuttaa rikosvastuu tehokkaasti myös sellaisissa tilanteissa, joissa Suomen kansalaiselle tai henkilölle, jonka kotipaikka on Suomessa, on vieraassa valtiossa määrätty kuolemanrangaistus eikä seuraamusta voida sellaisenaan panna Suomessa täytäntöön, kerrotaan oikeusministeriön tiedotteessa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomen kriminaalipolitiikassa tapahtui suunnanmuutos: Rangaistukset kiristyvät, lisää resursseja poliisille, vankeinhoitoon ja oikeuslaitokselle – ”Yleisen oikeustajun mukaista”

28.11.2024 |18:51

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää