Oikeusministeri Leena Meri korostaa, että yksi osa tervettä Suomea on ihmisen oikeus saada palveluja omalla äidinkielellään. Meri puhui eilen Lahden torilla perussuomalaisten kunta- ja aluevaalitilaisudessa.
– Olemme kaikki lukeneet mediasta näkemyksiä, joiden mukaan maahanmuutto pelastaa ja on vastaus työvoimapulaan. Mutta kuka meistä haluaisi sairaalaan hoidettavaksi, jos ei ymmärrä, mitä kieltä hoitaja puhuu? Meri kysyy.
Etenkin ulkomailta saapuvien hoitajien on väitetty olevan ratkaisu niin sanottuun hoitajapulaan. Viime aikoina mediassa on kuitenkin kerrottu ongelmista, jopa vaaratilanteista, joita on sattunut hoitajien riittämättömän kielitaidon vuoksi.
Esimerkiksi silmätippoja on laitettu vahingossa juoman sekaan ja astmasuihkeita silmiin.
– Kukaan ei halua sellaista hoitoa, Meri toteaa.
Koulutettuja hoitajia on tarjolla runsaasti kotimaassa
Suomessa ei varsinaisesti edes ole hoitajapulaa, koska Suomi on jo täynnä koulutettuja hoitajia. Alan houkuttelevuus on kuitenkin laskenut ja hoitoalalta siirrytään muihin tehtäviin ja ulkomaille enenevässä määrin. 320 000 Suomessa koulutetusta soteammattilaisesta 72 000 on jo vaihtanut alaa.
Koulutettuja hoitajia on runsaasti myös työvoiman ulkopuolella. Esimerkiksi HUS-yhtymän viime vuonna päättyneiden yhteistoimintaneuvotteluiden tuloksena 280 ihmistä sai lähtöpassit, heistä kolmannes on hoitajia.
Meri painottaakin, että hoitoalan työtehtäviin hyvinkin olisi mahdollista saada suomen- ja ruotsinkielentaitoisia hoitajia.
– Ihmiset haluavat päästä töihin. Pitää vain maksaa kunnon palkka, niin kyllä me sieltä saamme porukkaa myös hoitoalan töihin.
Rahat puolueiden hillotolppiin vai ihmisten palveluihin?
Valtion sotealueille turvaama rahoitus on yleiskatteellista. Rahoituksen yleiskatteellisuus tarkoittaa sitä, että hyvinvointialueet päättävät itse rahoituksen kohdistumisesta hyvinvointialueen sisällä.
Meri korostaakin, että sillä on suuri merkitys, kuka ja ketkä tekevät päätökset rahankäytöstä hyvinvointialueilla.
– Laitetaanko rahat siis puoluetukien kaltaisiin hillotolppiin, kuten ryhmärahaan, vai käytetäänkö rahat ihmisten hyvinvointia tukeviin palveluihin? Perussuomalaisten mielestä alueilla asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen.
Oppositiopuolueilla on enemmistövalta peräti 18 hyvinvointialueella Suomessa. Näin ollen ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen – ja rahojen kohdistaminen ihmisten palveluihin olisi mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla vain olisi tahtoa luopua hillotolpistaan.