

MATTI MATIKAINEN
Oikeusasiamies vaatii parannuksia eläinsuojelurikosten tutkintaan – Elomaa: Eläinsuojelurikosten selvittämiseen tarvitaan lisää resursseja
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaan mielestä oikeusasiamiehen puuttuminen eläinsuojelurikosten tutkintaan on selvä merkki siitä, että järjestelmä ei toimi kunnolla.
– Luin taannoin pysäyttävän uutisen hevosia ja koiria rankasti laiminlyöneestä naiskaksikosta. He olivat saaneet eläinsuojeluviranomaisilta 18 määräystä kolmen vuoden sisään järjestää eläimille asianmukaiset oltavat, mutta muutosta ei tapahtunut. Eläinten kärsimys on jotain järkyttävää, enkä kestä katsella vain vierestä, kun tällaista tapahtuu, sanoo kansanedustaja Ritva “Kike” Elomaa.
Muutosta tarvitaan ja pian
Elomaa on tehnyt kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy, miten hallitus tulee edesauttamaan poliisin valmiuksien kehittämistä eläimiin liittyviin rikoksiin puuttumisessa.
– Kysymys on äärimmäisen ajankohtainen. Oikeusasiamies on nimittäin havainnut puutteita eläinsuojelurikosten tutkinnassa muun muassa eläinsuojelurikosten kirjaamisessa, viranomaisyhteistyössä sekä esitutkinnassa. Tämä on selvä viesti, että muutosta tarvitaan ja pian. Olisi luontevaa tehdä uudistukset samalla kun uusi eläinten hyvinvointilaki tulee vihdoin käsittelyyn ensi keväänä, Elomaa toteaa.
– On päivänselvää, että eläinsuojelurikosten selvittämiseen tarvitaan lisää resursseja. Poliisihallituksessa on reagoitu oikeusasiamiehen huomautukseen aloittamalla eläinsuojelurikoksia koskevan uuden ohjeistuksen valmistelu, mutta miten saadaan aikaan merkittävää edistystä, ellei resursseja kasvateta? Elomaa pohtii.
Tilanne kentällä on haastava
Oikeusasiamies on nostanut esille myös puutteet poliisien eläinsuojeluosaamisessa, mikä johtuu koulutuksen vähäisyydestä ja yhtenäisen ohjeistuksen puuttumisesta. Ratkaisuksi ongelmiin Elomaa tarjoaa erillisten eläinsuojelurikoksiin keskittyvien yksiköiden perustamista jokaisen Suomen poliisilaitoksen yhteyteen.
– On selvää, että poliisilaitokset tekevät parhaansa rikosten torjumiseksi ja selvittämiseksi olemassa olevien resurssien ja osaamisen puitteissa, mutta tällä hetkellä tilanne kentällä on haastava. Erillisten eläinsuojelurikoksiin keskittyvien yksiköiden myötä tutkintaan tulisi lisää tekijöitä ja erityisosaaminen eläimiin liittyvien tapausten kohdalla lisääntyisi roimasti.
– Tätä toimintamallia on kokeiltu jo muutamalla poliisilaitoksella ja tulokset ovat olleet positiivisia. Lisäksi erillinen eläimiin liittyviä rikoksia ratkova yksikkö mahdollistaa toisille yksiköille täysipainoisen keskittymisen muihin rikoksiin, Elomaa sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eläinten hyvinvointilaki eläinsuojeluviranomaiset eläinsuojelurikokset poliisin resurssit oikeusasiamies kirjallinen kysymys eläinsuojelulaki Ritva ”Kike” Elomaa Eläinsuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uskonnon oikeuttamaa eläinrääkkäystä – Purra: Rituaaliteurastus lopetettava

Perussuomalaiset kansanedustajat: Suojelukoirien väkivaltainen koulutus ja muu eläinrääkkäys on saatava kuriin

Elomaa: Eläinsuojelurikoksiin erikoistuneet yksiköt saatava kaikkialle Suomeen

Elomaa: Eläinten viikolla pitää nostaa rohkeasti esille eläinten kohtelun ongelmakohtia

Elomaa: Korkeimman oikeuden ennakkopäätös vaarantaa eläinten hyvinvoinnin

Perussuomalaisilta viisi vaatimusta rituaaliteurastuksen kitkemiseksi: Eläinten teurastaminen rääkkäämällä on lopetettava

Elomaa eläinten hyvinvointilaista: Luonnonvaraisten eläinten hoitoilmoituksen käsittelymaksu on kohtuuton
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää