

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ohisalo väläyttää aselainsäädännön kiristämistä lääkkeeksi jengiytymiseen – Simula: ”Rehellisistä aseenomistajista sijaiskärsijöitä?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula suhtautuu kriittisesti sisäministeri Ohisalon lausuntoihin, joiden mukaan Suomeenkin rantautunutta väkivaltaista jengirikollisuutta ehkäistäisiin ja torjuttaisiin muuttamalla aselainsäädäntöä. Simulan mielestä jengiytymistä ja muuta rikollisuutta ei saa käyttää tekosyynä rehellisten aseharrastajien elämän hankaloittamiseksi.
Jengien käsiin päätyvät aseet ovat lähinnä laittomasti hankittuja, eivätkä niihin siten liity lailliset aseenhankkimisprosessit eivätkä aseet lähtökohtaisesti ole myöskään peräisin suomalaisilta aseenomistajilta. Kansanedustaja Jenna Simula epäileekin, että aselain kiristyksillä vaikutettaisiin kielteisesti nimenomaan laillisiin aseharrastuksiin, kuten harrastusammuntaan tai metsästykseen.
– On tärkeää, että laittomien aseiden ja räjähteiden hallussapidosta voidaan rangaista asianmukaisesti, mutta kun aselainsäädännön kiristämistä edes pohditaan, on harkittava vakavasti, millaisia muutoksia tehdään, jotta kiristykset eivät vaikeuta rehellisten suomalaisten aseenomistajien elämää tai vaikeuta nykyisestä ampumaharrastuksen tai metsästyksen aloittamista.
– Jengiytyminen ja muu rikollisuus ei saa toimia tekosyynä kiristää aselainsäädäntöä edellä kuvatulla tavalla, Simula huomauttaa.
Jengiytymisen syynä löysä maahanmuuttopolitiikka
Kansanedustaja Simula muistuttaa, että jengiytyminen on seurausta Suomen harjoittamasta liian löysästä maahanmuuttopolitiikasta ja jengit ovat pääasiassa ulkomaalaistaustaisista henkilöistä koostuvia ryhmiä.
Suomen kantokyky ei ole kestänyt sitä määrää humanitaarista maahanmuuttoa, joka Suomeen on viimeisten vuosikymmenten aikana kohdistunut. Maahan on otettu ihmisiä, joilla ei ole motivaatiota kotoutua yhteiskuntamme tavoille ja jotka ovat alkaneet muodostaa omia varjoyhteiskuntia, joissa toimitaan vastoin suomalaisia normeja tai lainsäädäntöä.
– Nyt puututaan seurauksiin, ei syihin. Jengiytymiseen on puututtava mahdollisimman pian siten, että maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään ja rikoksiin syyllistyneet karkotetaan pikaisesti maasta. Myös kansalaisuuden saamisen ehtoja olisi tiukennettava ja kyettävä perumaan Suomen kansalaisuus heiltä, jotka syyllistyvät törkeisiin tai jatkuviin rikoksiin, Simula linjaa.
Jättämässään kirjallisessa kysymyksessä Simula kysyy, onko hallituksella tarkoitus ottaa huomioon aselainsäädännön mahdollisia kiristyksiä suunniteltaessa se, ettei muutoksilla vaikeuteta rehellisten suomalaisten aseenomistajien tilannetta tai vaikeuteta ampumaharrastuksen tai metsästyksen aloittamista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- harrastusammunta aseenomistajat aseharrastajat jengiytyminen humanitaarinen maahanmuutto Jengirikollisuus Maria Ohisalo Maahanmuuttopolitiikka Aselainsäädäntö Jenna Simula Metsästys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunta hyväksyi aselain kiristykset – vain perussuomalaiset vastustivat: ”Tämä heikentää jopa maanpuolustustaitoja”

Antikainen: Ruotsin jengiväkivalta toimii varoittavana esimerkkinä vääränlaisen maahanmuuton ongelmista – milloin Suomessa herätään?

Purra: Poliisi myöntää, että Suomi on nuorten jengirikollisuudessa Tanskan ja Ruotsin tiellä – “Ongelmasta puhuttava rohkeasti muulloinkin kuin budjettiriihen alla”

Suomessa toimivia rikollisryhmiä yhdistävät Lähi-idän kieli ja kulttuuri – Koponen: “Keskustan mielestä haitallisesta maahanmuutosta puhuminen tuntuu olevan leikinlaskun paikka”

Packalén vaatii katujengirikoksiin keskittyvän poliisin erikoisyksikön perustamista: Maahanmuuttajajengit muuttuvat yhä vaarallisemmiksi

Ruotsin kouluihin turvatiloja jatkuvien ampumisten takia – ”Kamalaltahan tämä tuntuu, mutta näin vain on tehtävä”

Metsästystä rajoitetaan jälleen – Simula: Hallitus antaa ympäristöministeriön puuhailla suojelualueita kaikessa rauhassa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää