Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

“Nyt riittää. Nyt siis oikeasti riittää” – Rahat ovat loppu, torviprotesti tööttää jotta kuurot päättäjät ymmärtäisivät (video)

19.02.2022 |15:07

Torviprotesti jyrisee yhdessätoista kaupugissa. Mielenosoittajat vaativat polttoaineiden hinnan laskua. Suomen Uutiset seurasi mielenosoitusta perjantaina.

Perjantain mielenosoitus toi Helsingin keskustaan satojen autojen mittaisen, varsin kovaäänisen letkan.

Mielenosoituksen järjestäjiin kuuluva Klaus Kannistola summasi haastattelussa protestin tarkoituksen:

– Nyt riittää. Nyt siis oikeasti riittää. Hallituksen pitää alkaa ripeisiin toimintaan. Polttoaineiden hinnat ovat nousseet pilviin. Se iskee pieni- ja keskituloisiin. Heillä ei ole pelivaraa yhtään sille, että hinnat nousisivat edelleen.

Kannistola muistuttaa, että heidän ryhmällään tällä hetkellä on kansalaisaloite vetämässä, jossa on noin 122 000 nimeä. Allekirjoituksia kerätään 28.4 saakka. Sen tarkoitus on, että hallitus kompensoisi hinnannousua valmisteveroa alentamalla. Alennuksen suuruuden tulisi vastata sekoiteveltoitteen aiheuttamaa hinnannousua.

Katso tunnelmia paikan päältä oheiselta videolta. Perussuomalaiset kansanedustajat Veikko Vallin, Vilhelm Junnila, Sheikki Laakso ja PS Nuorison varapj Joakim Vigelius kävivät paikan päällä tsemppaamassa mielenosoittajia. Suomen Uutiset kyseli kuulumisia heiltä kaikilta.

Korjaus 21.2.2022 klo 14.46: Kansalaisaloitteen allekirjoituksia kerätään 28.4 saakka, ei 28.2.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää