

Norjaan Venäjän rajan yli vuonna 2015 pyöräilleitä turvapaikanhakijoita. / LEHTIKUVA
Norjan Supo: Venäjältä tulleiden turvapaikanhakijoiden joukossa on ollut vakoilijoita
Norjan suojelupoliisi on paljastanut, että Norjaan vuonna 2015 Venäjältä pyöräilleiden turvapaikanhakijoiden joukossa oli henkilöitä, jotka olivat saaneet tiedustelutoimeksiantoja ulkomaisilta tiedustelupalveluilta. Turvapaikanhakijoiden värvääminen tiedustelutehtäviin on yhä ajankohtainen ongelma.
Vastatiedusteluosaston päällikkö Atle Tangen kertoi Norjan suojelupoliisin podcastin uusimmassa jaksossa, että Norjaan vuonna 2015 Venäjältä pyöräilleiden turvapaikanhakijoiden joukossa oli henkilöitä, jotka olivat saaneet toimeksiantoja ulkomaisilta tiedustelupalveluilta. Asiasta uutisoi Norjan yleisradio NRK.
– Suojelupoliisi käytti merkittävästi resursseja etsiäkseen ulkomaisten tiedustelupalvelujen hyväksi toimivia henkilöitä [vuoden 2015] siirtolaisvirrasta, Atle Tangen kertoi.
– Ja niitä myös löytyi. Vieraiden valtojen tiedustelupalvelut olivat antaneet osalle tulijoista toimeksiantoja.
“Hoideltiin eri tavoin”
Suojelupoliisi ei ole aiemmin kertonut asiasta julkisuuteen. Osastopäällikkö Tangen ei halunnut vastata Norjan yleisradion toimittajan kysymykseen siitä, mitä laittomasta tiedustelutoiminnasta epäillyille tapahtui.
– Kyseiset henkilöt hoideltiin eri tavoin. En halua ottaa kantaa heidän kansallisuuteensa.
Tangen kertoi, että Norjaan matkalla olevien turvapaikanhakijoiden värvääminen tiedustelutehtäviin on yhä ajankohtainen ongelma, joten suojelupoliisi ei voi kertoa asiasta tarkemmin.
Atle Tangen on varovainen sanakäänteissään. Hän ei halua kutsua kyseisiä henkilöitä vakoilijoiksi tai agenteiksi perinteisessä mielessä, vaan sanoo, että kyse on henkilöistä, jotka on huijaamalla tai uhkailemalla saatu suorittamaan tiedustelutehtäviä vieraan vallan tiedusteluorganisaation hyväksi.
Norjaan pyöräili yli 5 000 turvapaikanhakijaa
Vuonna 2015 Norjan rajan yli pyöräili Venäjältä lyhyessä ajassa kaikkiaan 5 464 turvapaikanhakijaa, kertoo NRK. Suurin osa tulijoista oli elänyt Venäjällä “paperittomina” tai tullut äskettäin Venäjälle kolmannesta maasta siirtyäkseen suoraan Norjan rajalle.
Kyseessä oli Venäjän tiedustelupalvelu FSB:n valvoma hybridioperaatio, jossa siirtolaisia ohjattiin tarkoituksella Norjaan. Tilastojen mukaan suurin osa tulijoista oli Syyriasta, Afghanistanista, Irakista, Pakistanista ja Egyptistä.
Norja onnistui palauttamaan vain 328 rajanylittäjää takaisin Venäjälle. Noin kahdelle tuhannelle myönnettiin oleskelulupa Norjaan. Loput jatkoivat matkaansa muualle Eurooppaan.
Vuonna 2015 tulijoiden virta päättyi, kun Norja otti käyttöön uuden hätätilamääräyksen, joka helpotti rajalla tapahtuvaa pikakäännyttämistä. Norjalaiset ovat silti huolissaan siitä, että Venäjä saattaa toistaa hybridioperaationsa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Atle Tangen Norjan suojelupoliisi FSB hybridioperaatio käännyttäminen laittomat siirtolaiset siirtolaiset Tiedustelutoiminta Rajavalvonta Norja Paperittomat Turvapaikanhakijat Vakoilu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Purra blogissaan: “Suomi on yksiselitteisen Venäjän organisoiman hybridioperaation kohteena”

Stubb ottaisi itärajan yli lisää ihmisiä Suomeen – Halla-aholta naseva kuitti: ”Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan nenäänsä pidemmälle”

Halla-aho: “Miten meillä jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole venäläisiä erikoisjoukkoja tai Wagnerin palkkasotilaita?”

Sisäministeriö esittää kansainvälisen suojelun lupien pituuden lyhentämistä

Irakin entinen puolustusministeri ja Ruotsissa törkeistä tukipetoksista epäilty kenraali otettiin kiinni Arlandan lentokentällä

Suojelupoliisin päällikkö Juha Martelius: ”Venäjän sisäiset yhteenotot ovat spekulaatiota – mutta maan tulevaisuutta on pitkällä tähtäimellä vaikea ennustaa”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää