

LEHTIKUVA
Nobel-juhlaan eivät ole tervetulleita Venäjä, Valko-Venäjä, Iran – eivätkä ruotsidemokraatit
Ruotsissa joulukuussa järjestettävään Nobel-palkintojuhlaan eivät ole tervetulleita Venäjän, Valko-Venäjän ja Iranin suurlähettiläät. Myöskään ruotsidemokraattien puheenjohtaja ei ole kutsuttujen listalla. Nobel-säätiön mielestä maan toiseksi suurin puolue ei sovi Nobel-palkinnon arvopohjaan.
Tukholmassa järjestetään 10. joulukuuta juhlatilaisuus, jossa jaetaan fysiikan, kemian, lääketieteen, kirjallisuuden ja taloustieteen Nobelin palkinnot. Juhlaillalliselle on perinteisesti kutsuttu kaikkien maiden Ruotsin suurlähettiläät.
Tänä vuonna linja on kuitenkin toinen. Nobel-komitea päätti, että Venäjän ja Valko-Venäjän suurlähettiläät jätetään kutsumatta Venäjän Ukrainassa käymän sodan takia. Nobel-komitea sanoi noudattavansa tässä asiassa yleiseurooppalaista poliittista linjaa.
Iranin suurlähettiläs oli kutsulistalla
Iranin suurlähettiläs oli kuitenkin kutsulistalla. Asiasta nousi kohu, ja ruotsalaiset käynnistivät nimenkeräyksen netissä vaatien, että myös Iranin suurlähettiläälle on annettava porttikielto. Adressissa viitattiin Iranin huonoon ihmisoikeustilanteeseen ja hallituksen vastaisten mielenosoittajien kovaan kohteluun. Adressissa mainittiin myös, että Nobel-komitea oli jättänyt ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkessonin kutsumatta ihmisoikeuksiin ja yhdenvertaisuuteen vedoten.
Perjantaina Nobel-säätiö kuitenkin ilmoitti, että Iranin suurlähettiläs jätetään tänä vuonna kutsumatta, kertoo Expressen-lehti. Ruotsidemokraattien osalta Nobel-säätiö pysyy aiemmassa kannassaan: ruotsidemokraattien puheenjohtaja ei ole tervetullut palkintojuhlaan.
Ruotsidemokraatit eivät kelpaa
Vuoden 2022 eduskuntavaaleissa ruotsidemokraateista tuli maan toiseksi suurin puolue. Hallitukseen ruotsidemokraatit eivät päässeet, mutta puolue tekee yhteistyötä kokoomushallituksen kanssa. Ruotsidemokraattien kädenjälki näkyy vahvasti myös hallitusohjelmassa.
Nobel-säätiölle ruotsidemokraatit eivät kuitenkaan kelpaa. Säätiön mukaan Nobel-palkinnon arvomaailma perustuu “kunnioitukseen tiedettä, kulttuuria, humanismia ja kansainvälisyyttä kohtaan”. Ilmeisesti ruotsidemokraatit eivät säätiön päättäjien mielestä täytä näitä kriteerejä, sillä muita perusteluja ruotsidemokraattien puheenjohtajan pois sulkemiselle ei ole annettu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

Maailma ei ole vielä TÄYSIN sekaisin – Nobel-palkinnoista päättävän tiedeakatemian johtaja ei kannata sukupuoli- tai etnisyyskiintiöitä

Ongelmana liialliset poliittiset kytkökset ja hyvävelikapitalismi – korporaatiososialismi sotkee yritysmaailman ja politiikan

Kreikkalaisten mitta on täynnä – Nobelin rauhanpalkinnosta kisanneet lesboslaiset eivät halua siirtolaisvyöryä saarelleen

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ehdolla Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi

Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää