Artikkeli kuva

Malesiassa pidätetty ja sieltä karkoitettu suomalaisryhmä Helsinki-Vantaan lentokentällä Vantaalla 28. marraskuuta 2018. / LEHTIKUVA

Niikko: Ulkoministeriön pitää antaa nootti Malesialle pidätettyjen kohtelusta

29.11.2018 |08:31

Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko vaatii, että ulkoministeriö antaa Malesialle nootin pidätettyjen suomalaisten kohtelusta. Malesian Pidätetyillä oli vankeuden aikana voimakas nestehukka, he saivat hyvin vähän syötävää ja nukkuivat betonilattialla.

– Kuulin pidätetyiltä heidän saamastaan kohtelusta. On selvää, että heidät pidätettiin ainoastaan sen vuoksi, että he jakoivat lomamatkallaan Raamatun lauseen sisältämiä kuulakärkikyniä.

– Epäinhimillinen kohtelu ei ole oikein ketään kohtaan. Kun kyseessä on Suomen kansalainen, on oikeusturvan kannalta välttämätöntä, että ulkoministeri kutsuu Malesian suurlähettilään kuultavaksi tapauksen johdosta ja antaa valtiolle virallisen nootin, jotta vastaava ei toistuisi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen

28.01.2025 |22:21
4.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
10.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää