Artikkeli kuva

Suomalaiset sotilaat auttoivat suomalaisia, heidän avustajiaan ja Suomessa oleskeluluvalla asuvia pois Afganistanista.

Niikko ja Tavio: Apua lähialueille pakolaiskiintiön nostamisen sijaan – ”Afganistanin vainottuja kristittyjä ei tule unohtaa”

03.09.2021 |09:24

Talibanien valtaannousu Afganistanissa keskeytti pitkäaikaiset ponnistelut maan koulutusmahdollisuuksien, tasa-arvoisuuden ja turvallisuuden eteen. Taliban aloitti välittömästi puhdistukset ja vihollistensa etsinnät.


Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Mika Niikon mukaan Talibanin todennäköisenä tavoitteena on eliminoida edellistä hallitusta tukeneet henkilöt ja palauttaa maahan sharia-lakiin perustuva yhteiskuntajärjestys.

– On itsestään selvää, että olen huolissani Afganistanin naisten ja lasten tilanteesta, mutta he eivät ole ainoa ahdinkoon jäävä ryhmä. Myös kristityille on luvassa kovat ajat ja heidät tulisi priorisoida kärkeen puhuttaessa suojelua tarvitsevista ihmisryhmistä.

Kristityt vainon kohteena

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio toivoo, että Suomessa tiedostetaan Afganistanissa ja useissa muissakin maissa käynnissä oleva kristittyjen vaino.

– Jos pakolaisten vastaanottamista jatketaan, tulisi laittaa etusijalle vainotut kristityt, Tavio sanoo.

Afganistan on islaminuskoinen maa, jossa suhtaudutaan kristittyihin vihamielisesti. Talibanin kerrotaan jo etsineen tunnettuja kristittyjä. Kaiken kaikkiaan Afganistanissa on noin 5 000–8 000 kristittyä. Erityisen suuressa vaarassa ovat käännynnäiset, joita voi kohdata kuolemantuomio islaminuskosta luopumisen vuoksi.

Pakolaiskiintiötä ei tule nostaa

Perussuomalaiset painottaa Afganistanista pakenevien auttamista lähialueilla pakolaiskiintiön nostamisen asemesta.

– Afganistanin tapahtumien vuoksi Suomen pakolaiskiintiötä ei tulisi nostaa, mutta vastaanotettavien pakolaisten valinnassa se tulisi huomioida. Apua tarvitsevat naiset, lapset ja vähemmistöjen edustajat on priorisoitava. Afganistanin vainottuja kristittyjä ei tule unohtaa. Heidän hengenvaaransa Taliban-hallinnon alaisuudessa on otettava tosissaan, Niikko painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää