Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Mika Niikko eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 5. maaliskuuta 2020. / LEHTIKUVA

Niikko ei hyväksy valtakunnansyyttäjä Toiviaisen toimintaa, puolustaa Päivi Räsästä: “älä anna periksi tuumaakaan!”

06.03.2020 |00:35

Kansanedustaja Mika Niikko (ps.) ei hyväksy valtakunnansyyttäjän Raija Toiviaisen toimintaa. Toiviainen on määrännyt lisää tutkintoja kansanedustaja, ex-sisäministeri Päivi Räsäsen lausumista Maria Veitolan ja Ruben Stillerin ohjelmissa.

Niikko kirjoittaa:

“Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on häpeäksi laillisuuden ylimpänä valvojana. Syyttäessään entistä sisäministeriä ja raamatun arvoista kiinni pitävää nuhteetonta kansalaista ei kyse ole vilpittömästä halusta valvoa lakia. Kyseessä on halusta rajoittaa kaikkien uskomisen- ja mielipiteen vapautta.

Virkavastuulla syytöksiä tutkineet poliisit ovat jo aiemmin todennut ettei aihetta syytöksiin ole. Poliisitkin ymmärsivät, että mikäli Päivin kirjoitukset ja mielipiteet tuomittaisiin, tulisi myös raamattu ja “väärät mielipiteet” kieltää. Mikäli valtakunnansyyttäjän näkemys voittaa, Suomi astuu ison askeleen taaksepäin sivistyksessä. Näin ei tule käymään. Tai lakeja on muutettava.

Päivi Räsänen – älä anna periksi tuumaakaan! Kaikki tolkun ihmiset tukevat sinua!”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää