

PS ARKISTO
Nieminen: Ansiotulojen pitää olla tukia suurempia
Eduskunta on käsitellyt vuoden 2024 talousarviota pitkin viikkoa valtiovarainvaliokunnan budjettimietinnön pohjalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen nosti puheessaan esille työnteon merkityksen.
– Työpaikat ja yrittäminen. Ne ovat perusta toimeentulolle. Ansiotyö, jolla tulee toimeen on hallituksen lähtökohta hyvinvoinnille niin yksilön, perheiden kuin valtionkin osalta. Se mahdollistaa palvelut ja huolenpidon heikompiosaisista. Siksi on tärkeä, että kaikki osallistuvat. Kukin voimavarojensa mukaan. On valtion perustuslaillinen tehtävä, että julkisen vallan tulee edistää työllisyyttä ja pyrittävä turvaamaan jokaisen oikeus työhön sekä huolehtia tämän työvoiman suojelemista, Mira Nieminen sanoo.
Työn täytyy palkita
Suomen korkea kokonaisverotus passivoittaa ihmisiä yrittämästä ja aiheuttaa kannustinloukkuja, huomaa Nieminen.
– Työ antaa jo itsestään merkitystä ja rutiineja elämälle, mutta sillä pitää olla myös palkitseva vaikutus. Ei voi olla niin, että työntekijälle tai yrittäjälle jää käteen vain palkinto siitä, että hän jaksaa nousta aamuisin ja kantaa verotaakkansa lisäksi alati kasvavan huoltosuhdekuorman. Meidän on huolehdittava ensisijaisesti työn ja yrittämisen kannustavuuden elementeistä, niin että ihmisten kannattaa ottaa työtä vastaan, he pysyvät töissä ja työttömät työllistyvät.
Työtulo etuuksia korkeampi
Etuuksien suhteen tilanne on kestämätön, sanoo Nieminen.
– Ansiotulon pitää olla korkeampi kuin kerätyt etuustulot. Erilaiset etuudet eivät voi vertautua tuloihin ja mahdollistaa sen, että niiden varassa eletään tarkoituksella. Tämähän on ikävää jo yksin niiden puolesta, jotka tarvitsevat aidosti sosiaaliturvaa.
– Hallitus on ottanut nyt vakavasti tehtäväkseen korjata julkinen talous ja laajentuvat etuusjärjestelmät. Ne, joihin tähän asti on vaan lisätty, mutta mistään ei ole otettu pois, Nieminen sanoo.
”Rahaseiniä ei ole”
Perussuomalaiset ovat luvanneet hoitaa taloutta vastuullisesti. Kenellekään ei pitäisi tulla yllätyksenä, että talouden tasapainottaminen on väistämätöntä, sanoo Nieminen.
– Kakku loppuu jossain vaiheessa ja jaettavaa on koko ajan vähemmän. Taikahattuja tai rahaseiniä ei ole, eikä uusia leipureita verotulojen kerryttämiseksi ole liikaa jonossa. Siksi hallitus on aloittanut tiukat, mutta vielä maltilliset toimet niissä asioissa, joissa vuosien aikana on kierrelty.
– Kukaan ei halua olla se ikävä ihminen, on kivempaa jakaa ja antaa kuin leikata ja ottaa. Mutta on totuuden vastaista väittää, että voisimme jatkaa tätä samaa kehitystä hyvinvointipalveluiden kanssa kun valtiomme on Euroopan nopeimmiten velkaantuvien maiden joukossa ja jo pudonnut Pohjoismaisista tasosta, eteläisempien valtioiden joukkoon.
– Jonkin on muututtava ja viimeistään nyt on aika pyrkiä muutokseen, Nieminen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ansiotulo kokonaisveroaste sopeutustoimet valtiontalous työnteko tulonsiirrot Kannustinloukut Mira Nieminen Velkaantuminen hallitus työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset budjetista: Emme voi elää jatkuvasti yli varojemme

Purra: Hallitus ei väisty tieltään talouden vahvistamiseksi

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Vihreään ilmastorahastoon leikkaus

Hallituksen esitys alentaisi bensan hintaa – myönteisiä vaikutuksia erityisesti kuljetusalalle

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Rintamäki: Viime hallituksen ”rahaa on” -mentaliteetilla oppositio ajaisi maan konkurssiin ennen pitkää

Perussuomalaiset tyytyväisiä ulkoministeriön budjettiin – tuki Ukrainalle jatkuu, kehitysapua ei jatketa Venäjän hyökkäystä tukeville maille

Perussuomalaiset tyytyväisiä puolustusmenojen kasvattamiseen Nato-tasolle – ensi vuonna tavoite jopa ylittyy
Viikon suosituimmat

Millä ihmeen logiikalla oman äidin kuoleman sureminen on väärin?
KOMMENTTI | Netti on netti ja ryönää täynnä, mutta on tilanteita, joissa kiukunpuuskassa kirjoittaminen ei tuota järkeviä tuloksia.

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.

Iranilais-suomalaiset ihmettelevät, miksi Yle edistää Iranin islamistisen hallinnon propagandaa – jutussa haastateltu professori ylistänyt myös Hamasin terrori-iskuja
Ylen julkaisema artikkeli sai iranilais-suomalaiset ihmettelemään, onko juttu vahingossa julkaistu.

Analyysi: Euroopan merkittävin maa käy vaaleihin – Saksa on menettänyt maahanmuuton kontrollin täysin
Saksa äänestää tänään ennenaikaisissa liittopäivävaaleissa. Valtiovarainministerin erityisavustaja Mikael Lith analysoi kirjoituksessaan poliittista tilannetta.

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika
BBC maksoi dokumentin, jonka päähenkilöä esitti Hamas-johtajan poika. Päivä BBC:n julkaiseman dokumentin “Gaza: How to Survive a Warzone” ("Gaza: Kuinka selviytyä sotavyöhykkeellä") jälkeen brittiläinen journalisti David Collier paljasti dokumentin terroristikytkökset Hamasin johtoon. Hän kertoi viestipalvelu X:ssä, että 14-vuotias englanninkielinen kertoja Abdullah on Hamasin maatalousministerin Ayman al-Yazourin poika. Hän esiintyy dokumentissa Zakaria-nimellä.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää