Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

New Yorkin uudenvuodenjuhlassa kahden poliisin murhayritys – viidakkoveitsellä riehunut mies huusi ”Allahu akbar”

06.01.2023 |14:38

Epäilty on 19-vuotias. Häntä syytetään New Yorkin poliisien kimppuun hyökkäämisestä viidakkoveitsellä. Teko tapahtui lähellä Times Squarea uudenvuodenaattona. Mies on pidätetty.

NYPD:n mukaan poliisi tutkii epäiltyä mainelaista Trevor Bickfordia kahdesta poliisin murhan yrityksestä ja kahdesta pahoinpitely-yrityksestä.

Etukäteen suunniteltu teko

Epäillyn repusta löytyi päiväkirja. Se päättyy CNN:n mukaan viimeiseen tahtoon. Joulukuun 31. päivänä päivätty viimeinen merkintä alkaa sanoilla:

“Tämä on todennäköisesti viimeinen merkintäni ja sen jälkeen saatte ohjeet omaisuuteni jakamisesta perheen kesken sekä ohjeet hautaamisestani.”

Epäillyn nimi oli lisätty FBI:n tarkkailtavien henkilöiden listalle jo ennen hyökkäystä.

Uhkana elinkautinen vankeus

Bickfordia ammuttiin olkapäähän lauantai-illan riehumisen aikana. Hän käytti kaarevaa 18 tuuman kukri-veistä huutaessaan “Allahu akbar”.

Jos Bickford todetaan syylliseksi, häntä uhkaa elinkautinen vankeusrangaistus.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää