Artikkeli kuva

Naiset – EU-vaalien ratkaiseva ääni

20.05.2014 |09:53

Puolueemme on menestynyt hienosti monissa vaa­leissa lähivuosien aikana. Nyt pidettävissä EU-vaaleissa on tärkeintä saada ihmiset todella liikkeelle ja äänesty­suurnille.

Naiset voivat ratkaista puolueemme menestyksen näissä vaaleissa. Meidät mielletään edelleenkin puolu­eeksi, joka on vähän enemmän miehinen. Onko se niin?

Me naiset voimme päättää. Kaikki gallupit ja tutkimuk­set äänestäjien käyttäytymisestä – puolueemme osalta – kertovat karua kieltään siitä, että suurin äänestäjäryhmä puolueellemme löytyy raavaista miehistä.

Nyt hyvät naiset, terästäydytään ja lähdetään kaikki liikkeelle; jakamaan ehdokkaiden materiaalia ja järjes­tämään ehdokkaille tilaisuuksia tavata äänestäjiä. Ehdo­kaslista on todella hyvä ja edustava.

Tietenkin naisia olisi voinut olla vähän enemmän­kin, mutta ovat sitten huipputyyppejä kaikki. Sinä itse päätät ketä äänestät – kaikkia ehdokkaitamme voi äänes­tää kaikkialla Suomessa.

Naisjärjestö on laittanut oman näyttävän vaaliau­ton liikenteeseen. Kaikkien vaaliehdokkaiden kuvat ovat auton sivuilla titteleineen, numeroineen ja nimineen. Pi­dämme autossa erilaista vaalimateriaalia.

Auton takana on teksti: Perussuomalaiset Euroop­paan. Tarkoitus on, että automme kiertää koko Suomen alueella ja ehdokkaamme saavat tasaisesti näkyvyyttä kaikkialla. Asuntoautomme herättää mielenkiinnon vaa­leja kohtaan.

Lisäksi olemme teettäneet pienen taskuliinan, jolla voit puhdistaa silmälasit. Liinassa lukee: Katse tarkka­na EU:ssa. Materiaali on mikrokuitua ja se on pienessä muovikotelossa. Liinoja jaetaan ehdokkaiden tilaisuuk­sissa ja naisten asuntoautosta.

Euroopan parlamentissa tehdään kaikki tärkeät pää­tökset, jotka koskettavat meitä kaikkia täällä pienessä Suomessakin. Olkaamme siis mukana päättämässä, ket­kä henkilöt edustavat meitä parlamentissa. Me naiset olemme nyt tärkeässä roolissa; mennään äänestämään ja viedään kaveritkin mukaan, otetaan ja voitetaan nämä­kin vaalit!

Kirjoittaja on Perussuomalaiset Naiset ry:n puheenjohtaja. Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 6/2014 -lehdessä.

MARJA-LEENA LEPPÄNEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää