

Perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Riikka Purra esitti Jussi Halla-aholle kansalaisilta tulleita kysymyksiä puheenjohtajan kyselytunnilla. / SUOMEN UUTISET
Näin perussuomalaiset valmistautuvat vaaleihin – Halla-aho: Maahanmuutto edellä, muut PS-teemat vahvasti mukana
– Paljon kysellään, miksi puhumme vain maahanmuutosta emmekä ”oikeista aiheista.” Maahanmuutto kuitenkin liittyy niihin niin sanottuihin oikeisiin aiheisiin. Maahanmuutto ei siis ole yksittäinen aihe, vaan se liittyy mitä suurimassa määrin esimerkiksi julkiseen talouteen, turvallisuuteen ja muihinkin asioihin, puheenjohtaja Jussi Halla-aho muistuttaa.
Suomen suunta ratkaistaan eduskuntavaaleissa ensi vuoden keväällä. Monet ovat lähettäneet puheenjohtaja Jussi Halla-aholle kysymyksiä koskien perussuomalaisten lähtökohtia tuleviin vaaleihin sekä sitä, jääkö perussuomalaiset jatkossa yksin vaatimuksineen maahanmuuttoa koskevista tiukennuksista.
Useissa Euroopan maissa monet muutkin kuin maahanmuuttokriittiset puolueet ovat ottaneet kriittisiä kantoja ja linjauksia. Jos mietitään Suomen tulevia eduskuntavaaleja, niin ei ainakaan tällä hetkellä näytä siltä, että Suomessa muilla puolueilla olisi tällaisia ajatuksia. Millaisena näet tilanteen neljän vuoden päästä?
– Tulevaisuuden ennustaminen on vaikeaa, kun emme tiedä, mitä tapahtuu emmekä sitä, miten tapahtumiin reagoidaan. On kuitenkin toiveajattelua, että tämä ongelma olisi poistumassa sillä, että kieltäydytään systemaattisesti ottamasta siihen kantaa.
– Suurimmassa osassa Eurooppaa valtavirtapuolueissakin ymmärretään se, että kansainvaellukset tulevat olemaan tämän vuosisadan suuri teema Euroopassa, ja se muuttaa Eurooppaa peruuttamattomasti, jos tilanteeseen ei puututa. Ja muutos ei välttämättä ole myönteinen.
Ongelmaan reagoitava ajoissa
Halla-aho kuitenkin toteaa, että mitä pidemmälle valtavirtapuolueet Suomessa lykkäävät asiaan reagoimista, sitä vaikeammiksi ongelmat tulevat. Halla-aho kehottaa kaikkia seuraamaan Ruotsin kehitystä 1970-luvulta lähtien, jolloin maahanmuutto Ruotsissa muuttui pääasiassa ei-työperäiseksi ja humanitaariseksi.
– Mitä pidemmälle tilanne päästetään, sitä vaikeampaa siitä on puhua ja sitä vaikeampaa tilanteelle on tehdä mitään konkreettista. Pääsisimme kaikki helpommalla, jos tehtäisiin asioille enemmän kuin se, mikä on ihan pakko tehdä. Ensinnäkin pitäisi tehdä poliittinen päätös siitä, mitä me haluamme maahanmuutosta. Hyväksymmekö me sen, että Suomen etninen ja kulttuurinen koostumus muuttuu perusteellisella tavalla? Uskommeko, että se johtaa hyvään yhteiskuntaan?
– Uskommeko, että tänne tulevat ihmiset, jotka eivät ole nytkään integroituneet yhteiskuntaan, samalla kun heidän väkilukunsa kasvaa, omaksuvat ne arvot, jotka ovat länsimaisessa yhteiskunnassa meille tärkeitä? Vai muuttuuko yhteiskunta arvoiltaa niin, että tulevaisuudessa ne säännöt joilla pelataan, edustavat muiden ihmisten arvomaailmaa kuin sitä, mihin me olemme tottuneet?
Vaaleihin maahanmuutto edellä
Perussuomalaiset lähtee tuleviin eduskuntavaaleihin maahanmuuttoteema edellä. Emme ilmeisesti pelkää enää sanoa sitä ääneen?
– Paljon kysellään, miksi puhumme vain maahanmuutosta emmekä ”oikeista aiheista.” Kuten aiemmin on todettu, maahanmuutto kuitenkin liittyy niihin niin sanottuihin oikeisiin aiheisiin. Maahanmuutto ei siis ole yksittäinen aihe, vaan se liittyy mitä suurimassa määrin esimerkiksi julkiseen talouteen, turvallisuuteen ja muihinkin asioihin.
– Poliittiselta kannalta katsottuna perussuomalaisten pitää mielestäni korostaa niitä asioita ja aiheita, jotka erottavat meidät muista puolueista. Tietenkin meidän pitää muodostaa laajemmin kantoja työllisyys- ja talouspolitiikkaan tai vaikka sote-politiikkaan. Mutta eivät nämä ole kenellekään ihmiselle syy äänestää perussuomalaisia, koska näiden kysymysten keskuudessa puoluekentässä vallitsee muutenkin suuri jakautuminen ja hajonta.
Suurin osa suomalaisista samaa mieltä
Halla-aho huomauttaa, kuinka esimerkiksi laittomiin maassaolijoihin tai moneen muuhunkin maahanmuuttoon liittyvään teemaan suhtautumisessa perussuomalaiset ovat täysin yksin poliittisessa kentässä.
– Mikä huolestuttavinta: perussuomalaiset ovat ainoa puolue, joka näissä asioissa tutkitusti heijastelee kansalaisten enemmistön kantaa. Suurin osa suomalaista on sitä mieltä, että laittomasti maassa olevat pitäisi ottaa talteen, kunnes heidät poistetaan maasta, mutta me olemme ainoa puolue, jonka mielestä tämä ei ole epäinhimillinen ratkaisu. Tämä ei tietysti sulje pois sitä, että puolueella pitää olla muitakin teemoja.
Perussuomalaiset teemat säilytettävä toiminnan ytimessä
Hän kuitenkin lisää, että perussuomalaisilla tulee seuraavien vaalien alla olla kyky käydä keskustelua kaikista politiikassa vastaantulevista teemoista.
– Silti toimintamme ytimessä pitää olla se, mikä erottaa meidät muista ja ne teemat, jotka ovat ihmisille syy äänestää vaaleissa juuri perussuomalaisia. Omassa toiminnassamme meidän on myös pyrittävä parantamaan imagoamme äänestäjien keskuudessa. Imago ei valitettavasti ole niin hyvä kuin se voisi olla.
– On huolestuttavaa, että kannatuksemme on niin paljon pienempi kuin niiden näkemysten kannatus, joita me edustamme puoluekentässä. Tähän voimme vaikuttaa vain omalla laadukkaalla ja johdonmukaisella työllämme.
Katso koko video täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin valtuusto antoi huutia sotelle – Halla-aho: “Harva kai kehtaa vakavalla naamalla kehua. Nykytilan säilyttäminen parempi vaihtoehto kuin uudistuksen toteuttaminen”

PS-kansanedustajat aktiivimallin leikkauksista: Ihmisten taloudellisen ahdingon lisääminen ei voi olla tavoiteltava asia

Mäkelä: Suomi ei liittynyt Euroopan unioniin maksaakseen toisten velkoja

Perussuomalaiset: Sähkövero puolitettava – “Tuet pois tuulivoimalta ja haittamaahanmuutosta”

Rantanen: Poliitikot tuntuvat hyväksyvän mitä hyvänsä, jos se liittyy maahanmuuttajiin – “Mikä ihme teitä vaivaa?”

Immonen: “On irvokasta väittää suomalaisille, ettei jakovaraa ole, kun samaan aikaan piikki on jatkuvasti auki turvapaikanhakijoille ja pakolaisille”

Ronkainen: Kansa on puhunut – vakuutuslääkäreiltä otettava valta pois!

Halla-aho: Enemmistö ottaisi käännytyspäätöksen saaneet heti säilöön – “Puolueiden on nyt syytä kuunnella kannattajiaan”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää