
Muslimikoulun johtaja telkien taakse – turvallisuuspoliisin salaperäinen operaatio islamisteja vastaan jatkuu Ruotsissa
Turvallisuuspoliisi Säpo päätti keskiviikkona ottaa säilöön göteborgilaisen muslimikoulun toimitusjohtaja Abdel-Nasser el Nadin. Hän on jo viides epäilty islamisti, joka on pidätetty turvallisuuspoliisin operaatiossa. Säpo on kertonut pidätysten syistä vain sen, että henkilöt ovat uhka Ruotsin turvallisuudelle. Salamyhkäisyys on pistänyt Expressenin mukaan vauhtia epäilyille mahdollisesta islamistien salaliitosta ja jopa terrori-iskun suunnittelusta.
Turvallisuuspoliisi pidätti jo keväällä neljä islamistiksi epäilemäänsä henkilöä, kuten Suomen Uutiset raportoi toukokuun alussa. Epäillyt ovat eri puolilta Ruotsia, joka taas viestii imaamien valtakunnallisesta toiminnasta.
Uhka maan turvallisuudelle
Pidätyksiin liittyvät seikat on leimattu salaisiksi ja turvallisuuspoliisi on ollut toimistaan hiiren hiljaa, Expressen kertoo. Poliisilla on lain mukaan oikeus ottaa kiinni henkilö, jonka epäillään olevan uhka maan turvallisuudelle. Taustalla täytyy olla vahva epäily terrorismirikoksen suunnittelusta tai käytännön valmisteluista. Edes pidätetyille ei kerrota tässä vaiheessa sitä, mistä heitä tarkasti ottaen epäillään.
Epätietoisuus on johtanut huhuihin ja siihen, että joukko muslimiorganisaatioita suunnittelee viikonlopuksi Tukholmaan mielenosoitusta ”neljän imaamin ja yhden veljen” vangitsemista vastaan. Tilaisuudelle on poliisin lupa ja sinne järjestetään bussikuljetuksia Gävlestä sekä Göteborgista.
Salaliittoteoriat kehiin
Vaiteliaisuus imaamien pidätysten todellisista syistä ruokkii salaliittoteorioita sekä muslimiyhteisössä että yleisemminkin ruotsalaisessa yhteiskunnassa. Tavalliset kansalaiset ovat huolissaan. Turvallisuuspoliisi puolustautuu syytöksiltä sanomalla, että liika tiedottaminen voi estää mahdolliset maasta karkotukset. Imaamit saattavat vanhassa kotimaassaan joutua kidutuksen kohteeksi ja jopa teloitetuiksi, jos heidän toimintansa tulee julkiseksi kaiken maailman tiedustelupalveluille.
Ruotsin muutkin viranomaiset ovat nyt hiljalleen heränneet huoleen islamistien toimista, sillä Göteborgin vapaa muslimikoulu on veronmaksajien rahoittama.
– Kun luen uutisia ruotsalaisesta koululaitoksesta, haluan nähdä tarinoita lasten leikeistä, tiedonhalusta ja demokratiasta. Koulua käsittelevät uutiset eivät kuuluu rikossivuille, totesi opetusministeri Anna Ekström Expressenille perjantaina.
Göteborgin muslimikoulu on saanut aikaisemmin pyyhkeitä viranomaisten tarkastuksissa. Puutteita on ollut muun muassa yhdenvertaisuudessa: Pojat on istutettu tunneilla luokan etuosaan ja tytöt jätetty takarivin taaveiksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi
Hallitus pyrkii yksinkertaistamaan sosiaaliturvajärjestelmää. Tavoitteena on sujuvampi, yksinkertaisempi ja työhön kannustavampi sosiaaliturvajärjestelmä. Tarkoituksena on ohjata ihminen hakemaan ensin ensisijaisia etuuksia, kuten työmarkkinatukea, jotta henkilö saadaan palvelujärjestelmän piiriin ja velvoitteiden pariin.

Antikainen: Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta ja panostaa turvallisuuteen – epäisänmaalliset toverit aloittivat heti myyräntyön
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vihervasemmistoa ei näytä kiinnostavan Suomen ja suomalaisten turvallisuus - saati puolustuskyky.

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”
Lääkärit ilman rajoja -järjestöltä on perätty vastausta kysymykseen, miten järjestö on voinut toimia gazalaisissa sairaaloissa huomaamatta Hamasin läsnäoloa tai sairaaloissa pidettyjä panttivankeja. The Atlanticin julkaisu todentaa, että sekä terroristit että heidän asevarastonsa sairaaloissa olivat järjestön yleisessä tiedossa oleva vaiettu salaisuus.

USA:n maatalousministeriö lopetti transsukupuolisten viljelijöiden erityishankkeet – myös DEI-siemenet heitettiin roskiin
Yhdysvaltain valtionhallinnon tehostaminen jatkuu. Osana leikkauksia transsukupuolisille maanviljelijöille suunnattujen erityishankkeiden rahoittaminen on lopetettu. Tuholaistorjuntaan ei etsitä enää "monimuotoisuutta". Myös tiedostavat tomaatinsiemenet heitettiin roskiin.

Riikka Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Maahanmuutto laskenut Pisa-tuloksia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti maahanmuuton esiin suurimpana syynä Suomen Pisa-tulosten laskemiselle eilisessä puheenjohtajatentissä.

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”
Ulkomaalaistaustaisten äänestäjien määrä ja samalla painoarvo on edelleen kasvanut viime kuntavaaleista. Helsingissä ulkomaalaisia äänestäjiä on lähes 11 prosenttia ja Vantaalla jopa 15,8 prosenttia. Vasemmistopuolueet ovatkin aloittaneet loppukirin haaliakseen maahanmuuttajien massat taakseen.

Ruotsidemokraatit Narinkkatorilla: ”Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa!”
Ruotsidemokraattien ja Tanskan kansanpuolueen kansanedustajia vieraili Narinkkatorin vaalikontilla Pohjoismaiden neuvoston kokousten yhteydessä. - Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa. Pitäkää rajanne kiinni. Huolehtikaa, että asetatte oman maanne kansalaiset etusijalle! ruotsidemokraattien kansanedustaja Victoria Tiblom vetosi äänestäjiin Narinkkatorilla.

Purra tylytti oppositiota: Te pelottelette ja huijaatte kansalaisia
Eduskunnassa käytiin keskiviikkona keskustelu välikysymyksestä hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen liittyen. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ihmetteli opposition vaalien alla kiihtyvää kurjuuden julistusta.

Pirkanmaan perussuomalaiset vastustavat suunnitteilla olevia massiivisia korotuksia kokouspalkkioihin – kansalaisilla on oikeus tietää, mitä poliitikot suunnittelevat
Pirkanmaan hyvinvointialueen demokratiarakenteen ohjausryhmän kokouksissa on ollut esillä jopa 6 600 euron kuukausikorvaus aluehallituksen puheenjohtajalle ja 3 300 euron (plus kokouspalkkiot) kuukausikorvaus aluevaltuuston puheenjohtajalle. Keskustelu palkkiosäännön muuttamisesta päätettiin yllättäen siirtää kuntavaalien jälkeen. Hyvinvointialueen uusia kovapalkkaisia palkkiovirkoja ja kohtuuttomia korotuksia vastustavat perussuomalaiset olisivat halunneet, että palkkioihin ja luottamustehtäviin liittyvät päätökset olisi tehty ennen vaaleja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää