

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Muslimiäidin vaatimus Ruotsin yleisradiolle: Ramadan kuuluu lastenohjelmiin kristittyjen joulun lailla
Ramadan alkoi, mutta SVT:n lastenohjelmissa asiasta ei ollut sanaakaan. Suivaantunut muslimiäiti lähestyi oitis yleisradion ohjelmajohtoa ja vaati Ruotsin miljoonalle islaminuskoiselle tasa-arvoista kohtelua kristittyjen lailla.
– Ajatelkaa heräämistä joulukuiseen aamuun ilman television Joulukalenteria, siltä minun lapsistani tuntui, muslimiäiti kuvaili lastensa pettymystä ja hämmennystä SVT:lle lähettämässään ohjelmapalautteessa.
Äiti huomauttaa julkisen palvelun mediayhtiölle, että joka kymmenes ruotsalainen on muslimi. Täten on hänen mielestään outoa, että avatessaan television ramadanin ensimmäisenä päivänä ”asiasta ei kuulu pihaustakaan, eikä sille ole omistettu ainuttakaan ohjelmaa”.
Bolibombaklubben on vastaus
SVT:n lastenohjelmien päällikkö Johanna Gårdare toteaa, ettei julkisen palvelun mediassa ole mitään ”Joulukalenteriin” verrattavaa ramadan -ohjelmistoa.
– Voimme aivan varmasti tehdä enemmän, jotta yhä useammat lapset voivat kokea itsensä huomatuksi. Jos olisi olemassa vain muslimi- ja sitten niitä muita lapsia, niin kaikki olisi mahdollisesti helpompaa, mutta osallisuuteen liittyy muitakin näkökulmia. Lisäämme esimerkiksi viittomakielellä tulkattavien ja myös näkövammaisille lapsille tarkoitettujen ohjelmien määrää, jotta kaikki lapset saisivat osallistua ja tuntea, että heidätkin huomataan.
SVT:n mukaan vastaus muslimiäidin ja hänen lastensa tarpeisiin on ohjelma, joka hyödyntää uusimman viestintätekniikan antamia mahdollisuuksia:
– ”Bolibombaklubben” antaa kiitos tekniikan edistysaskelten mahdollisuuden siihen, että eri puolilla Ruotsia asuvat lapset voivat olla tekemisissä toistensa kanssa joka päivä. He puhuvat erilaisia murteita, näyttävät erilaisilta ja heidän taustallaan olevat huoneet ovat erilaisia.
”Maassa maan tavalla”
Muslimiäidin ohjelmaehdotukset ovat herättäneet mietteitä Suomessakin. Tanja Heiskanen peräänkuuluttaa Perussuomalainen Helsinki -faceryhmässä vastavuoroisuutta:
”Ruotsissa valtiollista tv-kanavaa vaaditaan näyttämään ramadan-aiheisia lastenohjelmia, jotta muslimilapset eivät tuntisi jäävänsä yhteiskunnan ulkopuolelle.
Pahoin pelkään, ettei kristittykään voi noin vain marssia muslimimaahan ja odottaa vastaavaa. “Maassa maan tavalla” on hyvä periaate. ”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tanja Heiskanen yhteenkuuluvuus osattomuus ulkopuolisuus maassa maan tavalla Bolibombaklubben Johanna Gårdare SVT Barn lastenohjelmat julkinen palvelu ramadan kristityt Yleisradio SVT muslimit Joulu Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Muslimioppilailla oma vapaapäivä ja omat säännöt ramadanin takia – Purra: Ei erivapauksia islaminuskoisille

Monikulttuurista kerrostaloelämää: Meteliä ympäri vuorokauden, naapuri hyökkäsi Hannelen kimppuun kuin hyeena, poliisit paikalle – ”Katso ensin talon nimitaulua ennen kuin vuokraat asunnon”

Monikulttuurisessa koulussa huono suomi tarttuu suomalaislapsiinkin

Monikulttuurisuus rasittaa kouluterveydenhoitoakin – maahanmuuttajien terveystarkastuksista ei tingitä
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää