

“Motiivi saattaa olla pelko häviöstä…” – Näin media kirjoitti vaalien siirrosta koronan vuoksi, kun Trump ehdotti samaa
Hallituksen päätös kevään kuntavaalien perumisesta on otettu mediassa ymmärryksellä vastaan. Vaalien terveysturvallisuus on nyt avainsana jolla päätöksiä perustellaan, eikä vihjailuja päätöksen poliittisista motiiveista katsota hyvällä. Median muisti on kuitenkin lyhyt. Näin aiheesta kirjoitettiin, kun Donald Trump ehdotti vaalien siirtoa koronaturvallisuuden vuoksi kesällä 2020.
Hallituksen päätös kevään kuntavaalien perumisesta on otettu kotimaisessa mediassa lähinnä myötämielisellä ymmärryksellä vastaan.
Vaikka hallitus, oikeusministeriö ja kaikki eduskuntapuolueet vakuuttelivat tahtotilaansa vaalien järjestämisestä aikataulun mukaisesti pitkään, mieli muuttui viime viikonloppuna.
Perussuomalaiset vastustavat hallituksen hanketta siirtää vaaleja.
Näillä näkymin vaalit oltaisiin järjestämässä kesällä, mutta lopullisesti asiasta päättää eduskunta. Vaalien siirtoa on perusteltu koronaviruksen aiheuttamalla riskillä.
Kaikenlaista spekulaatiota siirron mahdollisista poliittisista motiiveista on pidetty vastuuttomana puheena – nyt on mentävä terveys edellä.
Median muisti on kuitenkin lyhyt. Ehdotuksia vaalien siirrosta koronaviruksen vuoksi on nimittäin nähty aikaisemminkin. Näin media käsitteli aihetta, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pyöritteli Marinin hallituksen toteuttamaa ideaa vaalien siirtämisestä koronaturvallisuuden vuoksi.
Onkohan reaktioissa havaittavissa jotain vivahde-eroja?
“Yritys horjuttaa demokratiaa”, “Ennenkuulumatonta”, “Pelko häviöstä”…
Kesällä 2020 presidentti Trump heitti ilmoille ajatuksen, pitäisikö Yhdysvaltain tulevia presidentinvaaleja mahdollisesti joutua siirtämään koronaviruksen aiheuttamien terveysuhkien vuoksi.
“Pitäisikö vaaleja siirtää, kunnes ihmiset voivat äänestää kunnolla, turvallisesti ja luotettavasti”, Trump kysyi Twitter-tililtään.
Reaktiot Trumpin ehdotukseen olivat yksimielisen murskaavia.
Esimerkiksi yhdysvaltalaislehti New York Times arvioi tuolloin että kyseessä on “yritys horjuttaa demokratiaa”.
Lehden mukaan yritys siirtää vaaleja koronaan vedoten on häviävän ehdokkaan yritys viedä vaaleilta uskottavuus. Pelkkä ajatuskin vaalien siirtämisestä toi New York Timesille mieleen “autoritaariset hallinnot ilman lainsuojaa” ja se myös horjuttaisi äänestäjien uskoa vaalien reiluuteen.
Suomessa esimerkiksi STT arvioi Trumpin ehdotusta vaalien siirtämisestä “ennenkuulumattomaksi”. Samalla muistettiin tuoda esille myös se, että ehdotuksen tehnyt Trump on takamatkalla gallupeissa.
Myös Iltalehdessä päädyttiin samansuuntaiseen arvioon:
“Trump ehdotti vaalien siirtoa sellaiseen ajankohtaan, että ihmiset voivat äänestää varmasti ja turvallisesti”, Iltalehti kirjoitti ja jatkoi että “motiivina saattaa olla pelko häviöstä”.
Päivänä, jolloin Trump teki ehdotuksensa (30. Heinäkuuta 2020) Yhdysvalloissa raportoitiin 1261 koronakuolemaa ja 68948 uutta koronatapausta.
Yhdysvaltojen koronatilanne on ollut jatkuvasti pahempi kuin Suomen, mutta vaalit järjestettiin kuitenkin lopulta aikataulussa epidemiasta huolimatta.
Myös Trump vetäytyi nopeasti ajatuksesta siirtää vaalipäivää koronatilanteen vuoksi.
…Ja näin kirjoitettiin, kun Marinin hallitus oikeasti perui vaalit
Politiikassa ei kuitenkaan tunnetusti ole väliä sillä mitä sanotaan, vaan kuka sanoo.
Kun Suomessa vaalijärjestyistä vastuussa oleva Marinin hallitus oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin vetovastuulla päätti peruuttaa kevään kuntavaalit, lehdet kautta linjan perustelivat päätöstä nyt esimerkiksi terveysturvallisuudella.
Esimerkiksi aiemmin mainittu Iltalehti kirjoitti nyt vaalien siirtämisen ideasta näin:
“Kuntavaalien siirtämistä parilla kuukaudella vaikean epidemiatilanteen takia voidaan pitää perusteltuna. Vaalien terveysturvallinen läpivienti ja äänestysmahdollisuuden turvaaminen kaikille ovat vakavasti otettavia perusteita.”
Sama kaava toistui muissakin lehdissä.
Lehdet eivät nyt tuoneet esille esimerkiksi tiettyjen puolueiden gallup-ahdinkoa mahdollisena vaikuttimena hallituksen päätöksille.
Korkeintaan lehdissä oltiin huolissaan nyt siitä, että joku saattaisi tällaisia vihjauksia esittää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila opastaa hallitusta, miten vaalit järjestetään turvallisesti

Ranne kuntavaalien siirrosta: Hallitus politisoi vaali-instituution

Oikeusministeri Henrikssonin massiivinen epäonnistuminen – ”Suomen historian erikoisin kärrynpyörä”

Simula huolissaan perustuslakivaliokunnan kuntavaalien siirtoa koskevasta mietinnöstä: ”Jääkö vaalirahaa piiloon?”

Henriksson selvisi luottamusäänestyksestä – perussuomalaiset: “Oikeusministeri on täysin epäonnistunut tehtävässään järjestää turvalliset vaalit”

Simula, Rantanen ja Ranne: Ehdokaslistojen vahvistamatta jättämisestä hirveä sotku

Ylen gallup: Perussuomalaisilla suurin kuntavaalikannatus – SDP putosi kolmanneksi

Varusmiehille oikeus äänestää kuntavaaleissa varuskunnissa – Simula: ”Väliaikaisesta käytännöstä tulee tehdä pysyvä”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää