Artikkeli kuva

Moderaattien Ulf Kristersson ja ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson puheenjohtajatentissä ennen vaaleja. / LEHTIKUVA

Moderaattien totuuden hetki käsillä Ruotsissa – uuden hallituksen pitäisi olla koossa keskiviikkona

Vaaleista on kulunut kuukausi eikä Ruotsissa ole vieläkään oikeistohallitusta. Sovun tiellä on skisma liberaalien ja ruotsidemokraattien välillä. Kiire tulee, sillä valtiopäivien puhemies viheltää pelin poikki keskiviikkona.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että moderaattien puheenjohtaja Ulf Kristersson lähti soitellen sotaan, kun hän sai valtiopäivien puheenjohtaja Andreas Norlénilta tehtäväkseen muodostaa maahan uuden hallituksen.

Ennen vaaleja näytti vielä siltä, että oikeistopuolueet olisivat yhtä mieltä suurista asioista ja pienistä selvittäisiin puhumalla. Toisin kuitenkin kävi ja erityisesti liberaalit ajautuivat hakaukseen ruotsidemokraattien kanssa.

Pakolaispolitiikka ja EU hallitussovun tiellä

Ruotsidemokraatit ja liberaalit ovat erimielisiä maahanmuutto- ja pakolaispolitiikasta sekä suhtautumisesta Euroopan unioniin. Ruotsidemokraatit haluaisivat minimoida pakolaisten määrän ja vastustavat EU:n ylivaltaa jäsenvaltioihin nähden. Liberaalit ovat toista mieltä. Myös suhtautumisessa kriminaalipolitiikkaan on eroja.

Kokonaan oma ongelmakenttänsä ovat vielä talous- ja turvallisuuspolitiikka. Inflaatio laukkaa, korkoja nostetaan ja sähkön sekä liikennepolttoaineiden hinnat ovat pian tavoittamattomissa.

Lisäaika mahdollinen Kristerssonille

Saman aikaan kaasuputkia sabotoidaan Ruotsin talousvesillä, turvallisuustilanne käy yhä sumuisemmaksi ja sotaa käydään lähialueilla. Nato-prosessikin tökkii.

Eräs mahdollisuus onkin, että puheenjohtaja Kristersson saa valtiopäivien puhemieheltä lisäaikaa hallitustunnustelujen jatkamiseksi. Jos taas kaikki menee kuin televisiossa, uusi hallitus aloittaa jo ensi viikolla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää